İşte tasarruflu ısınmanın püf noktaları

Mevcut kombilerin yılda en az bir kez sonbahar ya da yaz aylarında, yetkili servisler tarafından bakımlarının yaptırılmasıyla sorunsuz bir performans ve verimli bir ısınma sağlanabileceğini vurgulayan Alarko Carrier, tüketicilere evdeuygulayacakları küçük düzenlemelerle ısınmada tasarruf sağlayarak doğal gaz faturalarını düşürecek bazı tavsiyelerde bulunuyor

27 Eylül 2016, Salı 15:38
A A

Mevcut kombilerin yılda en az bir kez sonbahar ya da yaz aylarında, yetkili servisler tarafından bakımlarının yaptırılmasıyla sorunsuz bir performans ve verimli bir ısınma sağlanabileceğini vurgulayan Alarko Carrier, tüketicilere evdeuygulayacakları küçük düzenlemelerle ısınmada tasarruf sağlayarak doğal gaz faturalarını düşürecek bazı tavsiyelerde bulunuyor:

Tasarruflu Isınmanın Püf Noktaları

Tasarruflu Isınmanın Püf Noktaları

Kombilerin geceleri ve evde olunmayan zamanlarda da düşük sıcaklıkta sürekli çalışır halde tutulması, kesintili yakmaya göre daha ekonomiktir. Kısa süreli açıp kapamalar daha fazla doğal gaz sarfiyatına neden olur. Kombi uzun süre kapalı kaldığında ev soğuyacağından yeniden ısıtma için daha fazla yakıt tüketimi gerekir.

Hem konfor hem de daha ekonomik çalışma için programlı oda termostatları kullanılmalıdır.

Mekânın iyi bir yalıtıma sahip olması, pencereve kapıların ısı kaybına imkân vermeyecek şekilde düzenlenmesi daha az yakıtla daha iyi ısınma sağlamak için önemlidir.

Güney cepheli pencerelerden güneş ışığının eve girmesine özen gösterilmelidir. Kuzey yönlü pencerelerdeise geceleri panjur, perdelik ve rüzgârlıkların kapalı tutulmasına dikkat edilmelidir.

Radyatörlerin önüne eşya koyarak, üzerlerini perde veya objelerle kapatarak ısının verimli dağılması engellenmemelidir.

Radyatörlerin duvarla arasına ısı yalıtım levhaları yerleştirilmelidir.

Evin kullanılmayan bölümlerinin radyatörleri kısılarak veya kapatılarak yakıtın daha az harcanması sağlanmalıdır.

Oturma odalarını ısıtmayla birlikte nemlendirmek önemlidir. Çünkü nem, sıcaklığın daha çok hissedilmesini sağlar.