Prof. Dr. Teoman Kadıoğlu

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2017/02/01/8186532.teoman-kadioglu.png

İstek yıllar içinde azalıyor

Çarşamba, 03 Mart 2010 - 12:38

Erkeklerdeki seks hormonu testosteron ergenlik döneminde en üst sınırda yer alıyor. Ancak yıllarla birlikte azalıyor. Bu da isteğin azalmasına yol açıyor. Tabii hastalıklar, psikolojik sorunlar, düzensiz beslenme ve hareketsizlik de erkeklik hormonu testosteronun düşmesine neden oluyor.

Erkeklik hormonu ne işe yarar?

SORU:  52 yaşındayım. Cinsel isteğim son yıllarda epey azaldı, eşimle artık eskisi gibi ilişkiye girmek istemiyorum. Gittiğim üroloji uzmanı bana birtakım testler yaptırdı. Erkeklik hormonumda azalmanın bu duruma yol açtığını söylediler. Ben sizden bu bilgi rica ediyorum.

CEVAP: Erkeklerdeki seks hormonu testosterondur; testosteron testislerde üretilerek kana salgılanır. Testosteronun en önemli etkileri:

1) Libido, cinsel istek ve agresiviteyi (saldırgan veya erkeksi tavır) sağlar.

2) Bazı organların büyümesini sağlar.

3) Proteinlerden kas, deri ve kemik yapı mını sağlar.

4) Sperm üretimini destekler.

5) Erkekte idrar yolları ve üreme sistemlerinin dokularını destekler.

6) Prostaglandin mekanizması üzerinden prostat büyümesini denetlediği düşünülmektedir.

Ergenlikte zirveye çıkıyor

Erkeklerde ergenlik döneminde en yüksek seviyelerine yükselen testosteron hormonu daha sonra giderek azalır. Hastalıklar, ilaç kullanımı, psikolojik sorunlar, şişmanlık, aşırı spor, sigara kullanımı ve aşırı alkol kullanımı testosteron üretimini azaltan faktörlerdir. Ayrıca fiziki aktivitenin çok az olması, beslenme bozukluğu, şeker hastalığı da testosteron hormon seviyelerini düşürür. Çalışmalar 50 yaşın üzerindeki erkeklerin yüzde 20 kadarında testosteron hormon seviyelerinin normalin altına düştüğünü ortaya koymuştur.

Penis boyu nasıl ölçülürse doğru olur?

SORU: 18 yaşındayım. Arkadaşlarım penislerinin boylarını ölçmüşler. Acaba penisimin boyunu nasıl ölçmeliyim? Ayrıca normal bir penisin boyu ne olmalı ki cinsel işlemini rahat yapabilsin?

CEVAP: Teknik olarak rahatça duhul yapabilen 8-10 santimlik bir penis boyu tüm fonksiyonlar için yeterlidir. Penis boyu organ sertleşmişken üst yani göbek deliği hizasından ve penisin hemen kök kısmına baskı yapılarak (burada göbeğin alt kısmından sarkan yağ dokusu ölçüm değerini az gösterir) ölçülmelidir. Penis çapının fonksiyon açısından anlamı yoktur. Mukayese yaparken kadın vajinasının doğumda 3-4 kiloluk bir çocuğun dahi geçişine imkan verecek derecede esnek olduğunu ve penis boyundaki birkaç santimlik farkın daha ziyade kendinizin farkında olduğunuz teknik olarak önemsiz bir husus olduğunu unutmayınız.