İyileşmeye kadar teşvik

Aralarında Türkiye'nin de olduğu G20 maliye bakanları desteğe devam kararı aldı

İyileşmeye kadar teşvik

HÜKÜMET 'UYUŞTURUCU' DEDİ

Türkiye’de hükümetin “Uyuşturucu gibidir. Çok fazla verirseniz müptelalık yaratır” diye bıçak gibi kestiği teşvikler konusunda dünyanın en gelişmiş 20 ülkesinden devam kararı çıktı. İskoçya’nın doğu sahilinde bulunan St. Andrews’da yapılan ve Türkiye’yi Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın temsil ettiği G20 maliye bakanları, ekonomide iyileşmeden emin olana kadar teşviklerin sürmesine karar verdi.

KÜRESEL İYİLİK İSTİKRARSIZ

İyileşmenin istikrarsız olduğu belirtilen sonuç bildirgesinde işsizliğin temel endişe konusu olduğu bildirildi. Açıklamada, küresel ekonominin sağlığını düzeltmek için ekonomik iyileşmeden emin olana kadar desteklerin devamı konusunda anlaşmaya varıldığı kaydedildi. Amerika Hazine Bakanı Tim Geithner büyümenin hakim politika olarak kalması konusunda geniş bir konsensus olduğunu ifade etti.

DÜNYA ZOR DÖNEMDEN GEÇİYOR

Geçen hafta Amerika’da açıklanan istihdam verilerinin, işsizliğin 26 yılın en yüksek seviyesinde olduğunu gösterdiğini ifade eden Geithner, bunun hâlâ zor bir dönemde bulunulduğunu gösterdiğini söyledi. Geithner, “Eğer frene basarsak, ekonomiyi ve finans sistemini zayıflatırız, işsizlik artar, iş hayatında daha fazla sorun yaşanır, bütçe açıkları artar ve krizin faturası daha fazla olur” dedi.