Japonya'dan Ebola için 'haplı' umut!

Japonya, geliştirdiği ilacı Ebola salgından etkilenen bölgelere göndermeye hazır. Deney aşamasındaki ilaç, hap şeklinde olması nedeniyle serumdan daha avantajlı

25 Ağustos 2014, Pazartesi 11:16
A A

Japonya, Ebola virüsüne karşı bir ilaç geliştirdiğini ve dağıtımına hazır olduğunu duyurdu. Hükümet sözcüsü Yoşihide Suga, Japon bir şirket tarafından geliştirilen ilacın henüz deney aşamasında olduğunu ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) talep etmesi halinde salgından etkilenen ülkelere gönderilebileceğini açıkladı.

Sözcü, DSÖ’nün kararı beklenirken acil durum söz konusu olduğunda sağlık çalışanlarının taleplerini karşılayabileceklerini söyledi. İlacı geliştiren şirket de yurt dışından sipariş aldıklarını açıkladı ancak siparişin miktarı ve hangi ülkeden yapıldığına ilişkin bilgi vermedi. Şirket, 20 binden fazla kişinin tedavisini sağlayabilecek rezervlerinin bulunduğuna dikkati çekti.

Hap şeklinde geliştirilmesi sayesinde ilacın, sınırlı tıbbi imkanlara sahip bölgelerde tedaviyi kolaylaştırabileceği, bu nedenle geçen hafta iki pratisyenin iyileşmesini sağlayan ABD’nin deney aşamasındaki serumundan daha avantajlı olduğu vurgulandı.

Grip ilacı olarak Japonya’da Mar'ta onaylanan bu ilaç için klinik testlerin ABD’de sürdüğü belirtildi. Batı Afrika’nın 4 ülkesinde binden fazla kişinin ölümüne yol açan virüse geçen hafta Orta Afrika ülkesi Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde de rastlanmıştı.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;