Jinekolojide laparoskopi dönemi

Birçok kadının korkulu rüyası olan jinekolojik ameliyatlar artık enfeksiyon riskini neredeyse ortadan kaldıran yöntemlerle gerçekleştiriliyor

Jinekolojide laparoskopi dönemi

Nişantaşı Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Hande Yağmur Laparoskopik ameliyatlar ve jinekolojide laparoskopi ameliyatlarının önemini anlattı:

Laparoskopi nedir?  

Laparoskopi batın içinin (karın bölgesinin) ince bir teleskop ve ışık kaynağı yardımıyla gözlenmesidir. Açık ameliyatlarda cilt ve batın duvarına yapılan uzun kesilerin aksine, genellikle göbek deliğinin alt kısmına yapılan 10 mmlik kesi yardımıyla teleskop yerleştirilir ve yapılacak ameliyatın tipine göre 2 ya da 3 adet 5 mmlik kesilerden diğer yardımcı aletler yerleştirilerek ameliyat gerçekleştirilir. Son 3-4 dekadda laparoskopide kullanılan aletlerde sağlanan teknolojik gelişmeler, daha önceden geleneksel yöntemlerle yapılagelen pek çok jinekolojik ameliyatın, hastanın ameliyat sonrası konforunu artıran ve daha iyi kozmetik sonuç veren bu yöntemle yapılmasını mümkün kılmıştır.

Laparoskopinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Laparoskopinin en büyük avantajlarından biri görüntünün büyütülmesi ve ulaşılması güç olan bölgelerin görülebilmesine olanak sağlaması nedeniyle patolojilerin tanısında sağladığı üstünlüktür. Laparoskopik ameliyatlarda doku hasarı açık ameliyatlara göre daha azdır; bu nedenle enfeksiyon riski, ameliyat sonrası ağrı ve batın içi (karın içi)  yapışıklık oluşumu da minimumdur. Ayrıca ameliyat sonrasında gelişen komplikasyonlar da daha nadir görülür. Kozmetik üstünlüğün yanı sıra hastanede kalış süresi daha kısadır ve hastalar günlük yaşamlarına ve işlerine daha kısa sürede dönebilirler.

Laparoskopik ameliyatlar, kullanılan özellikli malzemeler nedeniyle daha pahalı olabilir. Hastalığın durumuna göre, açık ameliyatla kıyaslandığında ameliyat süresi uzayabilir ve cerrahi girişim daha güçleşebilir. Laparoskopi mutlaka deneyimli eller tarafından yapılmalıdır.

JİNEKOLOJİDE LAPAROSKOPİ DÖNEMİ
Jinekolojide laparoskopi hem tanı hem de tedavi amaçlı kullanılabilir. Endometriyozis (çikolata kisti), pelvik enfeksiyon (yumurtalık iltihabı) ve yapışıklıkların tanısında standart metot laparoskopidir; ayrıca akut ve kronik karın ve kasık ağrılarında hem nedenin belirlenmesine hem de cerrahi girişim gerektiren sorun saptanması halinde aynı seansta tedavisine olanak sağlar. 

Tüplerin bağlanması ve dış gebelik ameliyatları, yumurtalık kistlerinin çıkartılması, yumurtalık torsiyonlarının tedavisi, polikistik over sendromunda drilling (elektrocerrahi ile yumurtalıkta açılan küçük delikler yardımıyla stromal dokunun azaltılarak yumurtlamanın sağlanması), endometriyozis ameliyatları, seçilmiş olgularda miyomların çıkartılması, rahim ve yumurtalıkların çıkartılması ameliyatları, bazı pelvik taban bozukluklarının tedavisi, hatta bazı jinekolojik kanserlerin tedavisi laparoskopi ile yapılabilir.