Kalamış'taki Güveççi Abdullah

Pazar, 15 Kasım 2009 - 12:31

Kadıköy Kalamış’taki Güveççi Abdullah, adının çağrıştırdığı gibi geleneksel bir mekan değil. Önünde hoş bir terası, içerideki şık salonu ile daha çok Batı tarzı bir kafe-restoran havasında.

Tavuklu sebzeli krepten makarnalara, koca porsiyon etli, tavuklu salatalara, ızgara et ve tatlılara, sıcak soğuk içeceklere, mönüsü de çok zengin.


Ancak, Balkan muhaciri Abdullah efendinin klasikleri de her an emrinizde: Misal, küçük bir toprak güveçte fırınlanmış kuşbaşı kuzudan Üsküp kebabı. Misal, patlıcan dilimlerine sarılmış, güveçte pişirilmiş kimyonlu parmak köftelerle Üsküp köfte. Dileyen, kuzu pirzola ya da piliç ızgara söyleyebilir.


Bol fıstıklı irmik helvası ise, hiç fena değil. Kişi başı, ortalama 35-40 TL‘ye çıkılabilir. Müşteriler semtten, nezih ve kendi hallerinde insanlar. Yani ortam da güzel.

(Kalamış Fener Cad. No: 100/A, Fenerbahçe-İstanbul Tel: 0216 347 77 97)

PATATA
İstanbul’un atardamarlarından Beyoğlu İstiklal Caddesi, kozmopolit kültürel dokusunu her geçen gün daha da zenginleştiriyor. Yiyecek babında; midye, kokoreç, döner, gözleme, köfte ya da çeşit çeşit simit gibi geleneksel, ucuz ama lezzetli fast-food satan yerlerin yanında, Batı tarzı mekanlar da boy gösteriyor. Söz gelimi, McDonald’s, Gloria Jean’s Coffees, Starbucks ilk akla gelenler.


Hollanda örneğinden esinlenen bir yerli fast-food kuruluşu olan Patata da İstiklal’in en yenilerinden biri: Sadece parmak patates kızartma satıyor. Patatesler gözünüzün önünde kızarıyor; küçük (3.95 TL), orta (4.95 TL) ve büyük porsiyon (6.95 TL) külahlarda önünüze geliyor. Yanında da dilediğiniz sos veya soslar (ketçap, mayonez, hardal, acılı, sarımsaklı, köri, salsa, cheddar peyniri, zeytin gibi)... Soslar ikram, ayrıca para alınmıyor. Dileyen, külahını alıp caddeye çıkıyor, dileyen üst kattaki salonlarda yiyebiliyor.
Patates tavaya pek düşkünlüğüm yoktur ama ortam pırıl pırıl ve çıtır patateslerin görünüşü o kadar güzel ki; dayanamadım, bir ufak porsiyon söyledim, refakatçi olarak da ‘dip sos’ istedim. Gerçekten, patatesler ve bandığım sos da çok lezzetli... Bu Patata, kısa zamanda bir zincire dönüşecek gibi. Şimdiden ‘franchise’ vermeye başlamışlar bile. Yakında sizin semtte de bir Patata görürseniz, bu kızarmış patates büfesine gönül rahatlığıyla uğrayabilirsiniz.

(İstiklal Cad. No: 167/A, Beyoğlu-İstanbul Tel: 0212 293 60 66)

Damat Paçası
Beyoğlu Tünel’den aşağı inen Galip Dede Caddesi, İstanbul’un renkli köşelerinden biridir, bilirsiniz. Tarihi Galata Mevlevihanesi şu sıralar restorasyonda. Ama müzik aletleri satılan dükkanlar, sayıları son yıllarda azalsa bile pulcular, kitapçılar ve envai tür sportif giyimci emrinizde. Çevreyi gezerken karnınız acıkırsa, söz gelimi Tımarcı Sokak’ta, şirin bir kafe lokanta olan Damat Paçası’na -adını böyle koymuşlar- ne dersiniz? Paça dediksek, bildik paçayla alakası yok: Damat paçası, bir yufkaya sarılarak fırınlanan didiklenmiş kaz, ördek ya da tavuk etinden yapılan geleneksel bir Balkan muhacir yemeğidir.

Üzerine sarımsaklı yoğurt ve de kırmızı biberle kavrulmuş tereyağ sosuyla yenilir. Buranın baş yemeği bu. Tavuktan yapıyorlar, tadı da hiç fena değil (8.5 TL). Ayrıca her öğlen, üç kaptan oluşan bir tabldot da var, ceremesi sadece 9 TL. Tabldot mönüsü her gün değişiyor. Pazar hariç, her gün sabah 7’den akşam 10’a kadar açık. Ayrıca paket servisi de var. Gittiğim gün tabldotta etli kuru fasulye, pilav ve cacık vardı. Özellikle, pilav harika! Tane tane ve yağı kıvamında. Kuru fasulye de utandırmıyor hani.

Cennet kaymağı adını verdikleri tatlı nasıl bir şey acaba? Sakızlı muhallebinin üzerine şeker ve tereyağında hafif kavrulmuş ince kadayıf ve dövülmüş ceviz dökülmüş ve de çok güzel olmuş... Genç patron ve aşçı Kerem Çapoğlu’nun yeri çok hesaplı: Çorba, pilav 2.5, salatalar 4-11, zeytinyağlılar, omlet 6, tavuk şinitzel 7, sosis tabağı, köfte 8, karışık ızgara 12, tatlılar 5 TL...

Üniversite öğrencisi garsonumuz Handan Özkan’dan da kusursuz servis. Müşteriler sadece öğrenciler ve çevredeki işyerlerinde çalışanlar değil; semtin hanımları da buraya uğruyor, aralarında sohbet ediyorlar. Tipik bir mahalle ortamı kısacası.

(Şahkulu Mah. Tımarcı Sokak No 1/A)