Kalp ameliyatında tercih edilen yöntem

Kadınlar meme dokusuna zarar vermeden meme altı cilt kesisi ile kalp ameliyatlarını estetik açıdan daha çok tercih ediyorlar

a
a
Çarşamba, 20 Ocak 2010 - 13:55


Kalp ameliyatında tercih edilen yöntem

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Gökşin, son yıllarda minimal invaziv cerrahi yöntemlerin (küçük kesilerden kalp ameliyatının), daha az travma oluşturması, hastanede kalış süresini kısaltması ve estetik açıdan hastalar tarafından tercih ediliyor olması nedeniyle kalp cerrahisinde gittikçe artan bir popülarite kazandığını belirtti.

Kadınların, meme dokusuna zarar vermeden meme altı cilt kesisi ile yapılan kalp ameliyatlarını estetik açıdan daha çok tercih ettiğini ifade eden Gökşin, şunları kaydetti: "Hastanemizde de hem kız çocuk hem de erişkin bayanlarda meme dokusuna zarar vermeden meme altı (submammaryan) cilt kesisi kullanılarak yapılan minitorakotomi ile kalp kapak operasyonlarının ve bazı doğumsal kalp hastalıklarının cerrahi tedavisi başarıyla uygulanmaktadır. Bu ameliyat ile tamamen meme altında kalan cilt kesisi, bayan hastalarda estetik açıdan daha üstün, aynı zamanda bu yöntem daha az enfeksiyona neden oluyor ve hastanede kalış süresini de kısaltıyor."

Gökşin, 20 yaşındaki Y.Ç’nin kalbindeki deliği, Yrd. Doç. Dr. Bilgin Emrecan, Dr. Kadir Saçkan, Dr. Serkan Girgin ile anestezi ve reanimasyon doktoru Doç. Dr. Ercan Gürses’ten oluşan cerrahi ekibiyle, bu yöntemle başarıyla kapattıklarını söyledi.

AA