Kamuda yabancı sınırı kalkıyor

Kamu alımları kanun taslağında, yabancıların ve özellikle Avrupa Birliği üyesi ülke firmalarının küçük, büyük bütün kamu ihalelerine katılmasının önü açılıyor. Şu anda yabancı firmalar sadece büyük çaplı kamu ihalelerine girebiliyor

Kamuda yabancı sınırı kalkıyor

AB’YE UYUMUN PARÇASI

Kamu İhale Kurumu, bütün kamu ihalelerini yabancılara açacak bir yasa taslağı hazırladı. Avrupa Birliği’ne (AB) uyum kapsamında hazırlanan taslakta, şu anda sadece büyük çaplı ihalelere girebilen yabancı firmalara, küçük, büyük her ihaleye katılma hakkı tanınıyor. Ancak bu katılım, geçiş dönemi niteliğinde bir madde ile sınırlandırılıyor. Bu madde, AB’ye tam üye olana kadar, küçük çaplı ihalelerin şartnamesine, ‘Sadece Türk firmaları katılabilir’ hükmü konmasına olanak sağlıyor.

TÜRKLERE FİYAT AVANTAJI

Taslakta, yine AB’ye tam üye olana kadar, küçük çaplı ihalelerde Türk firmalara yüzde 15 fiyat avantajı sağlanabileceği belirtiliyor. İhalenin büyüklüğünü ya da küçüklüğünü ise ‘eşik değer’ gösteriyor. Taslakta bu değer, yapım işi ihaleleri için 5 milyon 150 bin euro, merkezi yönetim dahilindeki idarelerin mal ve hizmet alımı için 113 bin euro, merkezi yönetim dışı mal ve hizmet ihaleleri için 206 bin euro olarak belirlendi. Bu değerlerin altındaki ihaleye yabancı katılamıyor.

KAMU FASLI İÇİN GEREKLİ

Kamu İhale Kurumu Başkanı Hasan Gül, AB ile müzakerelerde kamu alımları faslının açılabilmesi için mevzuat uyumunu gerçekleştirilmesi gerektiğini ve taslağın bu nedenle hazırlandığını söyledi. AB ile müzakerelerde yerli istekliye fiyat avantajının üyeliğe kadar korunduğunu kaydeden Gül, ‘serbestlik sadece AB ülkeleriyle mi sınırlı?’ şeklindeki soru üzerine, “AB ülkelerine kısıtlama olmayacağı net. Diğer ülkelerle ilgili kısıtlamalar taraf olduğumuz anlaşmalar çerçevesinde devam ediyor” dedi.