Kanser hastaları şifayı eşek sütünde arıyor

İzmir'in Tire ilçesinde, 3 girişimcinin ortaklaşa kurduğu "eşek çiftliği" yöredeki eşeklerin fiyatını bir anda dörde, beşe katladı. Kanserden, astım ve bronşite, hatta siroza kadar birçok hastalığa iyi geldiği öne sürülen "eşek sütü" için üreticiler çiftliğe Şanlıurfa'dan dişi ve damızlık eşek getirtmekte buldu

10 Mart 2015, Salı 15:20
A A

İstanbullu girişimciler, Recep Temiz, Bülent Akkaniş ve Ferhat-Neşe Karakulak çifti tarafından Tire’nin Çayırlı Mahallesi Karşıyaka mevkiinde kiralanan 24 dönüm arazi üzerinde kurulan çiftlikte toplam 8 eşekle başlayan süt üretiminin kısa sürede artırmayı planlıyor.

Çiftlikte, 2 çocuğu ile birlikte yaşayan Ferhat-Neşe Karakulak çifti, litresi yaklaşık 100 TL’den satılan eşek sütünün altın değerinde olduğunu belirtip "Tire’ye yerleşmeden önce İstanbul’da bir eşek çiftliğinde 7 ay çalıştık. Sonra ortaklarımızla bir araya gelerek, Tire’deki çiftliği kurduk. Toplamda 8 olan eşek sayımıza kısa sürede 17 daha eklenecek. Ayrıca 30 eşek de Şanlıurfa’dan gelecek. Tarımda makineleşme arttıkça eşeklerin sayısı da hızla azaldı. Çiftliğimize istediğimiz standartlarda eşek bulmak için yöreyi tarıyoruz. Kaliteli bir eşeğin fiyatı 300 liradan başlayıp 2 bin 500 liraya kadar çıkıyor. Eşek sütünün değeri doğal olarak eşeklerin fiyatlarını da artırdı. Toplam 300 eşek kapasiteli tesisimizi eşekler çevreyi rahatsız etmesin diye köyün dışına kurduk. Biri anırmaya başlarsa koro halinde hepsi anırmaya başlıyor. Burada doğal ortamlarında beslenip veteriner kontrolünde bakıldıkları için hepsi de çok mutlu. Sevgiyle yaklaşınca süt verimleri de artıyor" diye konuştu.

SERİ ÜRETİME GEÇECEKLER

Sektörün gelişmeye açık olduğunu ifade eden Ferhat Karakulak "Sabah ve akşam günde 2 kez makinelerle sağılan eşeklerden elde edilen süt, gıda laboratuvarında analizlerden geçtikten sonra tek içimlik 250 gramlık cam şişelerde soğuk ortamda saklanıyor. Şimdilik günde sadece 2 litre süt elde ediyoruz. Eşek sayımızın artmasıyla birlikte seri üretime geçeceğiz. Birçok hastalığa iyi geldiği bilindiği için eşek sütüne talep çok fazla. Yeni bir işletme olduğumuz için şimdilik ticaretini yapmıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından şifa bulmak amacıyla bize ulaşanlara elimizden geldiğince süt vererek yardımcı oluyoruz. Kimse mağdur olmasın diye talepleri sıraya koyuyoruz. Uzak yerlere ise kargo yoluyla ulaşıyoruz" dedi.

PİŞİRİLMEDEN TÜKETİLMELİ

Uzun yıllar şikayetçi olduğu kronik astım ve bronşit hastalığını "eşek sütü" ile yendiğini anlatan Ferhat Karakulak "Daha önce hastalığım nedeniyle nefes almakta güçlük çekiyordum. Eşek sütü kullanmaya başladıktan sonra  ilaçlarımı bıraktım. Artık onlara gerek duymuyorum. Şifa arayanlar, 250 cc’lik tek içimlik şişelerde sabah ve akşam olmak üzere aç karnına günde iki kez çiğ olarak tüketmeli" diye konuştu.

Girişimcilerin kurduğu eşek çiftliğine giderek incelemelerde bulunan Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu da Küçük Menderes bölgesinde benzer işletmelerin desteklenerek sayılarının artması gerektiğini savundu.

KANSER HASTALARININ UMUDU OLDU

Çiftlik şimdiden hastalıklarına şifa arayanların uğrak yeri haline gelmiş. Yaklaşık 1 hafta önce rahim ağzı kanserine yakalandığını doktorundan öğrenen İzmirli Burcu Balcı (37), tıbbi tedavisinin yanı sıra şifayı eşek sütünde arıyor. Ameliyat olması için kanserli tümörün küçülmesi gerektiğini belirten Balcı "Araştırmalarım sonucu eşek sütünün tümörlere iyi geldiğini duydum. Doktorlarımın gözetiminde tıbbi tedavime devam edeceğim. Ailemle birlikte Tire’ye gelerek alternatif tedavi olarak düşündüğüm eşek sütünü denemeye karar verdim. Tatlımsı, hoş tadıyla içimi son derece kolay" dedi.

FAYDALARI NELER?

Eşek sütü, içerisindeki protein, kalsiyum ve şeker oranına bakıldığında anne sütüne en yakın süttür. Kansere, bronşite, astıma, siroza, kemik erimesine iyi geldiği, antibakteriyel etkisiyle bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirtiliyor. Halen tıp dünyası, kanserli fareler üzerinde yaptıkları deneylerle eşek sütünün faydalarını araştırıyor.

Kamuran KIZILBOĞA / TİRE (İzmir), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;