Kanserle mücadelede yalnız değilsiniz!

Kanserle mücadele etmek bir ekip işidir. Hasta böylesi zorlu bir yolculukta kendisine eşlik edecek aile ve sağlık uzmanlarına ihtiyaç duyar. Sürecin en az fiziksel tarafı kadar psikolojik tarafı da hayati bir rol oynuyor

04 Şubat 2015, Çarşamba 12:20
A A

Türkiye’de hasta ve hasta yakınlarına alanında uzman psikologlar tarafından, tamamen ücretsiz psikolojik destek verilen örnek bir dernek var: Psiko-Onkoloji Derneği. Bu çok özel dernekte, hasta hangi evrede olursa olsun psikolojik yardım alabiliyor.

Psiko-Onkoloji Derneği Başkanı Uzm. Psk. Pınar Türk anlatıyor:

Kanser, hasta ve hasta yakınlarını fiziksel, psikolojik ve sosyolojik açıdan etkileyen bir yaşam krizi. Kişinin hayatına aniden girer ve yaşama dair algıları, beklentileri, hayalleri hızla değiştirmeye başlar. Önceleri sağlık alanında sadece kanserin tanı ve tedavisine yönelik çalışmalara odaklanılmış, ancak son 15-20 yıldır kanser alanında psikiyatrik ve psikososyal araştırmalara hız verilmiş.

Kanserde psikososyal desteğin gerekliliği, tanı, tedavi aşaması ve tedavi sonrası olmak üzere hastalığın tüm aşamalarında devam eder. Tanı aşamasında, kanser tanısının söylenmesiyle beraber kaygı ve korku yaşanmaya başlar. Ardından tedavi süreci gündeme gelir. Tanıyı takiben birçok ileri tetkikler ve çeşitli tedavi yöntemleri konuşulmaya başlanır. Kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi müdahaleler uygulanan tedavi şekilleridir. Her tedavinin farklı zorlukları vardır ve bu zorluklar kişinin günlük yaşama adapte olmasını engeller. Son olarak tedavi sonrası aşama deneyimlenir. Burada ise, nüks endişesi ve uyum güçlükleri ön plandadır. Dolayısıyla tüm süreci düşündüğümüzde, kanserin hastanın hayatında birçok köklü değişikliğe sebep olduğunu görürüz.Bu hastalık sürecinde, doğru psikolojik yaklaşım hastanın ve hasta yakınının yaşam kalitesini artırıyor ve iyileşme sürecini olumlu etkiliyor. Bu noktadan hareketle 2011 yılında Psikiyatrist Dr. Muzaffer Uyar tarafından, hasta ve hasta yakınlarının bu süreci en iyi şekilde atlatmalarına yardımcı olmak, kanser hastalığına yönelik toplumda bilinen yanlışları, önyargıları yok etmek ve toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla Psiko-Onkoloji Derneği (POD) kuruldu.

Psiko-Onkoloji Derneği (POD), hasta ve hasta yakınlarının kanserle mücadelesinde uzman psikolojik destek ekibiyle, ücretsiz her zaman yanınızda!

 

BİLGİ İÇİN:

www.psiko-onkoloji.org

7/24 Telefon Hattı: 0212 560 70 83 (Mutlaka bir psiko-onkolog, telefonda hastalar için bekliyor.)

                    
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;