Karsan ve Hyundai'den önemli adım

Karsan, Hyundai Motor Company'nin (HMC) geliştirmekte olduğu yeni hafif ticari araç serisinin üretimi ve tedariği için anlaşma imzaladı

27 Kasım 2012, Salı 19:43
A A

Karsan ve iş ortağı Hyundai Motor Company (HMC) arasında Haziran 2011’de imzalanan ’Çerçeve Anlaşması’nın devamı niteliğindeki nihai anlaşmanın imza töreni, Karsan Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç ve HMC Başkan Yardımcısı Young Hoon Jung’un katılımıyla Sait Halim Paşa Yalısı’nda gerçekleşti. İmzalanan anlaşma, HMC tarafından geliştirilmekte olan 3-6 ton arasında (Gross Vehicle Weight) azami yüklü ağırlığa sahip panelvan, hafif kamyon ve minibüs versiyonları bulunan hafif ticari araç serisinin üretimini kapsıyor.

Üretim başlangıç tarihi 2014 yılı sonu olarak belirlenen yeni modelden, ilk 7 yılda, 200 bin adedin üzerinde üretim gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Anlaşma kapsamında, Karsan bu yeni ürün serisinin iç pazarın yanısıra Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Bağımsız Devletler Bölgesi’ndeki (CIS) Kafkas ülkeleri için münhasır üreticisi konumunda olacak.

İmza töreninde, Karsan’ın 46 yılı aşkın köklü bir kurum olduğunu vurgulayan Karsan Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, HMC ile 2007 yılına dayanan iş ortaklıklarında bugün ulaşılan noktanın gurur verici olduğunu söyledi. Bu proje ile Türkiye’nin hafif ticari araç alanında Avrupa’daki lider konumunun daha da güçlendiğini belirten Kıraç, Karsan’ın kendisini ispatlamış üretim kalitesi sayesinde, HMC’nin yeni hafif ticari araç serisi ile büyük başarılara imza atacağından en ufak kuşkusunun olmadığını sözlerine ekledi.

PROJENİN HAYATİ ÖNEMİ BULUNUYOR

İmza Töreni’nde söz alan HMC Başkan Yardımcısı Young Hoon Jung ise Karsan’la olan işbirliklerine bu projenin önemli bir ivme katacağını ve bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dünyanın en büyük dördüncü otomotiv üreticisi konumunda olduklarını vurgulayan Jung, Hyundai’nin otomobilde dünya çapında yakaladığı başarıyı ticari araçlarda da göstermeye başladığını söyledi.

Jung sözlerine şöyle devam etti: "Avrupa hafif ticari araç pazarında da otomobilde yakaladığımız başarıyı tekrarlayıp önemli bir oyuncu olmayı hedefliyoruz. Bu proje kapsamında, hedef pazarlara yönelik gerçekleştirdiğimiz yerel pazar araştırmaları sonucunda pazar ihtiyaçlarını ve beklentilerini belirledik. Ürün serisinin geliştirme faaliyetlerini bu araştırma sonuçlarına göre kurguladık. Bu çalışmalara Türkiye otomotiv endüstrisinin başarısını ve Karsan’ın kaliteli üretimini ilave ederek Avrupa pazarlarında iddialı bir oyuncu olma yolunda hızla ilerlemekteyiz. Karsan bugün Türkiye’nin en önemli otomotiv üreticilerinden biri. HMC, Karsan’ın çağdaş üretim teknolojisi ve metodları kullanarak ürettiği bu araçları Avrupa, Orta Doğu ve Afrika pazarlarında pazarlayacak. Bu büyüme stratejimizin gerçekleşmesinde Karsan’la nihai sözleşmesini bugün imzaladığımız bu projenin hayati önemi bulunuyor."

Gülseli Özdemir KENARLI/ İSTANBUL, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;