Koç petrol arayacak

Koç Holding İcra Başkanı Bülent Bulgurlu, Rusya ve Kazakistan gibi ülkelerdeki ortaklarla petrol arama konusunu incelediklerini açıkladı. Bulgurlu, nükleer enerji alanında da rol alabileceklerini kaydetti

Koç petrol arayacak

ROTA RUSYA VE KAZAKİSTAN

Koç Holding İcra Kurulu Başkanı Bülent Bulgurlu, petrol alanında rafinaj ve dağıtım faaliyetlerine ek olarak, Rusya ve Kazakistan gibi komşu ülkelerdeki ortaklarıyla arama veya üretim faaliyetine girme konusunu incelediklerini bildirdi. İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times’ın ‘Pazartesi Söyleşisi’ köşesine konuk olan Bulgurlu, Koç Holding’in faaliyetlerini ve ileriki dönem planlarını aktardı.

NÜKLEER ENERJİYLE İLGİLİ

Bülent Bulgurlu, petrol arama ve üretimiyle ilgili incelemelerin yanı sıra grubun Türkiye’de nükleer enerji alanında yaşanan gelişmelere dahil olabileceğini ifade etti. Bulgurlu, Çin’deki buzdolabı ve çamaşır makinesi fabrikasını genişlettiklerini de aktardı. Haberde 63 yaşındaki Bulgurlu’nun gelecek yıl ‘belki’ emekli olacağını belirten Financial Times, “Halefi kesinlikle aile dışından olacak” dedi.

MİGROS'TA HARİKA ZAMANLAMA

Financial Times, haberde, Koç Holding’in 68 bin çalışanı bulunduğuna dikkat çekti. Holdingin, kriz öncesinde 11 şirketini toplam 3 milyar dolara sattığını yazan gazete, bu sayede Koç’un bugün 700 milyon dolar nakit fazlası bulunduğunu vurguladı. Gazete, krizin hemen öncesinde, fiyatların hâlâ yüksek olduğu bir dönemde yapılan Migros satışı için “Bundan daha iyi bir zamanlama olamazdı” yorumunu yaptı.