Koç'tan motorine 2 milyar dolar

TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut, motorin üretimini artırmaya karar verdiklerini, bu sebeple 2 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi. İhale birkaç hafta içinde yapılacak. Yatırım 2014'ün başında tamamlanacak

02 Aralık 2009, Çarşamba 05:00
A A

TÜKETİM YATIRIM GETİRDİ

Koç Grubu şirketlerinden TÜPRAŞ’ın Genel Müdürü Yavuz Erkut, vergilendirmenin de etkisiyle Türkiye’de motorin tüketiminin arttığını söyledi. Erkut, Türkiye’deki tüketim artışı nedeniyle motorin üretimini artırmaya karar verdiklerini ve bu çerçevede 2 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını açıkladı. Erkut, “Ham petrol ünitesi olmayan yeni bir rafineri yatırımı yapacağız” dedi.

2014’ÜN BAŞINDA BİTECEK

Yatırımın Türkiye’nin talebine uygun olacağını belirten Erkut, yatırım devreye girdiği zaman 4.2 milyon tonluk siyah ürünün, 2.5 milyon ton motorin ve 700 bin ton benzine dönüşeceğini söyledi. Yatırımın ihalesinin birkaç haftada tamamlanacağını belirten Erkut, “Uluslararası bir firma ile anlaşma yapacağız. 2014’ün ilk çeyreğinde tamamlanır gibi gözüküyor. 1.8-2 milyar dolarlık yatırım olacak” diye konuştu.

8 MİLYON TON GELİYOR

Motorin açığı olan bir ülke olan Türkiye’nin yılda yaklaşık 8 milyon ton motorin ithal ettiğine dikkat çeken Yavuz Erkut, “2020’lerde benzin tüketimi (yıllık) bugünkü seviyesinde, aşağı yukarı 2.5 milyon ton kalacak gibi gözüküyor. Motorin tüketimi ise 13.9 milyondan 18.3 milyona çıkacak. Piyasanın motorine yönelmesi nedeniyle fuel-oil dönüşüm ünitesi yatırımı yapmaya karar verdik” dedi.

VERGİLER BENZİNİN ALEYHİNE

Yavuz Erkut, motorin ve benzin arasında büyük bir vergi farkı olduğunu vurguladı. Rafineri çıkış fiyatı 86 kuruş olan motorinde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi’nin (KDV) 1.49 lira, rafineri çıkış fiyatı 84 kuruş olan benzindeki verginin ise 2.20 lira olduğunu belirten Yavuz Erkut, “Bu durumda tüketici motorine yöneliyor. Benzindeki vergi motorinle eşitlenmeli” diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;