Köprü ve otoyola zam geliyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Özel Tüketim Vergisi'nde gelecek yıl yüzde 63.6 gelir artışı hedeflediklerini hatırlatarak, bunun yeni artışlar getireceğini söyledi

Köprü ve otoyola zam geliyor

Bütçe maratonu başladı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, akaryakıt, tütün gibi birçok üründen alınan Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) yeni artışların sinyalini verdi. 2010 yılı bütçe maratonu, dün Plan ve Bütçe Komisyonu’nda başladı. Mehmet Şimşek de muhalefet partisi vekillerinin bütçeye ilişkin sorularını yanıtladı.

Şimşek, ÖTV’de 2010’da yüzde 63.6’lık gelir artışı hedefini tutturmak için ‘bazı ÖTV oranlarında düzenleme öngördüklerini’ bildirdi.

‘Zamanı gelince açıklarız’

Mehmet Şimşek, hangi ürünlere ÖTV artışı getirileceğini ise ‘zamanı gelince paylaşacaklarını’ belirtti. KDV’de beklenen 972 milyon liralık artışın nereden geleceği sorusu üzerine Mehmet Şimşek, “ÖTV artışlarının KDV üzerinde de etkisi olacak” açıklamasında bulundu.

Mehmet Şimşek ayrıca, köprü ve otoyol ücretlerine gelecek yıl zam yapılacağını kaydederek, “Enflasyon oranında orada da bir güncelleme olacağını kabul ediyorum” dedi