Krize rağmen kart kullanımı artıyor

Avrupalı kart sahipleri, bu yılın 3. çeyreğinde MasterCard markalı kartlarıyla, internet işlemleri de dahil 1 milyar 700 milyon satın alma işlemi gerçekleştirdi

Krize rağmen kart kullanımı artıyor

Küresel krizin halen süren etkisine rağmen, Avrupalı tüketicilerin MasterCard markalı kartlarını kullanmaya devam ettikleri belirtilen açıklamada, geçen yılın aynı dönemine kıyasla, alışveriş işlemlerinde yüzde 5.2 oranında bir artış yaşandığı, sonuçların, bölgede elektronik ödemelerin artış trendini doğruladığı kaydedildi.

2009 yılı üçüncü çeyreği için Avrupa Bölgesinin 2008 yılı üçüncü çeyreğine kıyasla; MasterCard brüt dolar hacminde yüzde 0.2 alışveriş hacminde yüzde 1.6 ve alışveriş işlemlerinde yüzde 5.2 artış bildirdiği dile getirilen açıklamada, "1 Nisan-30 Haziran döneminde, Avrupalı kart sahipleri, MasterCard markalı kartlarıyla internetten yapılan işlemler de dahil olmak üzere 1 milyar 700 milyon satın alma işlemi gerçekleştirdi" denildi.

Aynı dönemde Maestro markasının ise 305 milyon kart üzerinde görüldüğü belirtilen açıklamada, tüketicilerin artık Maestro kartları ile tüm Avrupa’da 7.4 milyon, dünya genelinde ise 12.3 milyon satış noktasında ve internet üzerinden alışveriş yapabildikleri dile getirildi.