Kronik hastalıklara karşı 'İşte destek'

Kronik hastalığı olan bireylere destek olmak, hastaları iş ararken izlemeleri gereken adımlar konusunda bilgilendirmek amacıyla bir proje başlatıldı

29 Kasım 2013, Cuma 15:28
A A

Kronik hastalığı olan kişilere iş bulma sürecinde yeni bir vizyon kazandırmak ve destek sağlamak amacı ile Türkiye İş Kurumu Şişli Şubesi, Türk Böbrek Vakfı ve global biyofarma şirketi AbbVie işbirliğinde bir proje başlatıldı. Projenin ilk toplantısı kronik böbrek hastalarının katılımı ile gerçekleşti.

Toplantıda diyalize giren kronik böbrek hastaları iş bulma yöntemleri, doğru özgeçmiş hazırlama teknikleri, emeklilik şartları, kendileri için uygun çalışma koşulları ve iş ararken dikkat edilmesi gereken hususlar konularında bilgilendirilirken kronik böbrek hastalarının iş arama sürecinde yaşadıkları zorluklara da değinildi.

Türk Böbrek Vakfı Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Bilal Görçin, “Türkiye’de diyalize giren kronik böbrek hastalarının sosyal ve iş hayatları gördükleri tedaviler nedeniyle ciddi anlamda sekteye uğramakta. Hastaların kendileri için doğru işe doğru şekilde yönelmeleri çok önemli. Bu çerçevede ‘İşte Destek’ projesini oldukça anlamlı buluyoruz” dedi.

Türkiye İş Kurumu Şişli Şubesi Başkanı Ahmet Koç da “Süregelen bir tedavileri var ise bunu işverene iyi bir şekilde anlatmaları ve başvuruda bulundukları yapıya sağlayacakları olumlu katkıları iyi bir şekilde vurgulamaları önemli” şeklinde konuştu.

AbbVie Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Seval Aksoy ise “Bu projenin hastaların iş bulmasına destek olacağına ve daha fazla bilgi edinmelerini sağlayacağına inanıyoruz” ifadesini kullandı.

‘İşte Destek’ projesi farklı kronik hastalıklara yönelik gerçekleştirilecek toplantılar ile devam edecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;