Kulak çınlaması hastalık habercisi olabilir

Memorial Kayseri Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü'nden Op. Dr. Murat Koç, kulak çınlaması hakkında bilgileri verdi

27 Ağustos 2014, Çarşamba 11:03
A A

Memorial Kayseri Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Murat Koç, "Yaşam kalitesini düşüren bir problem olarak ortaya çıkan kulak çınlaması, ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. Kanserden, orta kulak iltihaplarına, alerjiden geniz eti büyümesine kadar pek çok hastalık kulak çınlamasına yol açabiliyor" dedi.

Memorial Kayseri Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Murat Koç, kulak çınlaması hakkında şu bilgileri verdi:

Yaş ilerledikçe çınlama riski artıyor

Çınlama (tinnitus), dışarıdan sesli bir uyaran olmadığı halde bir ses varmış gibi kulakta ya da kafa içinde ses algılanmasıdır. Toplumda genel görülme sıklığı %15’dir. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar.  50-80 yaş aralığında bu oran %30-40’lara kadar yükselir. Kulak çınlaması, bir hastalık değil pek çok hastalıkta oluşabilen bir şikâyettir. Sürekli veya aralıklı olabilir, ton ve şiddet açısından da değişkenlik gösterebilir. Bazen uğultu bazen de ıslık gibidir. Çok hafif olabildiği gibi çok rahatsız edici de olabilir.

Kulak çınlamasının birçok nedeni var

Kulak kiri, kulak kanalında yabancı cisim, tümörler, dış kulak yolunun tıkanması, orta kulak iltihapları, alerji, geniz eti büyümesi, yaşlılığa bağlı işitme kayıpları, ani yüksek sese maruz kalma, uzun süre gürültülü ortamda çalışma gibi etkenler kulak çınlamalarına yol açabilir. Bunların yanı sıra kafa travması, menenjit gibi nörolojik hastalıklar ve depresyon gibi bazı psikolojik rahatsızlıklar da kulak çınlamasına neden olabilir.

Çınlaması olan hastalara farklı tetkikler yapılmalı

Hastalara detaylı endoskopik ve mikroskobik KBB muayenesi, nörolojik muayene, genel tıbbi muayene yapılmalıdır. Bu tür hastaların değerlendirilmesi ve muayenesinde öncelikle tümör gibi önemli, ilerleyici bir hastalığın varlığı, çınlamanın türü ve özelliklerinin belirlenmesi ve  kulak fonksiyonlarındaki bozuklukların saptanması gibi konular üzerinde durulmalıdır.

Çınlamada ilk adım ilaç tedavisi

Çınlama şikâyeti olan hastaların tedavisini yaparken bunun bir hastalık değil bir belirti olduğu unutulmamalıdır. Kulak çınlaması olan hastalara; kan akımını artıran ilaç ve doğal besin destek ürünlerini de içeren ilaç tedavileri, Elektromanyetik Uyarım, Elektroterapi, Maskeleme, Tinnitus Retraining Therapi, Akupunktur, Nöral terapi ve Hiperbarik Oksijen tedavileri uygulanmaktadır.

Kulak çınlamanız varsa;

*Yüksek sesli müziğe ve gürültüye maruz kalmayın.
*Kan basıncınızı kontrol ettirin ve tuz alımını kısıtlayın.
*Stres ve gerginlikten uzak durun. Kahve, kola ve sigara kullanmayın.
*Günlük egzersiz yapın, yeterince dinlenin ve düzenli uyuyun. Uyurken yüksek bir yastık kullanın.
*Kulak çınlamasının sağırlığa neden olmayacağını bilerek, bu sesleri rahatsız edici ama önemsiz bir gerçek olarak kabul edip olabildiğince yok sayın.
*Çınlama, akşam saatlerinde çoğunlukla etraf sessizleştiği zaman daha fazla fark edilir. Odada ses çıkartan bir saat, radyo, TV bulunması, çınlamayı bastırarak uyumaya yardımcı olur.
*Sakinleştirici ilaçlar, doktor tavsiyesi ile kullanılmak şartıyla rahatlama sağlayabilir.
*Çok gerekli değilse çınlamaya yol açma ihtimali olan ilaçlar kullanmayın.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;