Kur, otomotive fren yaptıracak

Otomotiv pazarında gelecek yıl için döviz kuru nedeniyle bir miktar gerileme yaşanması bekleniyor

17 Aralık 2017, Pazar 17:40
A A
Otomotiv markası yöneticileri, bu yıl 950-975 bin seviyesinde tamamlanmasını bekledikleri toplam pazarda, 2018'de döviz kuru nedeniyle bir miktar gerileme yaşanabileceğini öngörüyor.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, 2017'nin ilk 11 aylık verilerine bakıldığında, geçen yıl ile aynı seviyede giden toplam pazarın, yıl sonunda 950 bin seviyesinde tamamlanmasını beklediğini dile getirdi.

Bu adetlerde bir kapanışla geçen yıla göre yüzde 2'lik bir düşüş yaşanabileceğini ifade eden Bozkurt, "2017 otomotiv pazarı içinde filo pazarının da geçen yıllara oranla büyüdüğünü görüyoruz. Perakende satıştan kaynaklanan açığın filo satışlarıyla kapatıldığını söylersek yanlış olmaz. Filo pazarı da incelendiğinde markaların agresif satışlar içinde olduğunu da görmekteyiz. Ancak biz filo ağırlıklı bir şirket değiliz. Bizim filo stratejimiz farklı. Biz hiçbir zaman satışlarımızın yüzde 25-30'dan fazla filo olmasını tercih etmiyoruz." yorumunu yaptı.

Toyota olarak bu yılı 47 bin 500 adetlerde kapatmayı beklediklerini aktaran Bozkurt, şunları kaydetti: 

"Bunun birkaç nedeni bulunuyor. Bir tanesi filo satışlarında penetrasyon kaybımız var. Diğer sebebi de bazı aylarda özellikle Corolla ve C-HR modellerinde dilediğimiz adetleri alamamamız. Aralık ayında rekor düzeyde satışlar bekleyebiliriz. Toyota olarak aralık ayında benzersiz ve büyük avantajlar sunan çok özel bir kampanyayı devreye aldık. Rakiplerimiz aralık ayına zam yaparak girdi ama biz Toyota olarak yüksek oranda yapmamız gereken kur farkını fiyatlarımıza yansıtmadık. Ayrıca üretimde Türkiye’nin gururu olan C-HR Hybrid'de de 3 bin liralık indirim bulunuyor. Bir daha bu fiyatları göremeyeceğimizi düşünüyoruz. Bunun yanında 'MTV bizden' kampanyasını da başlattık. Bu kampanya ile birlikte aralık ayının ikinci yarısındaki pazar hızına göre 9-10 bin aralığında bir satış hedefimiz var."

Ali Haydar Bozkurt, gelecek yıl pazarın yüzde 15 daralabileceğini dile getirerek, "2018’in ilk 6 ayı ilginç geçecek. Pazarda bazı belirsizliklerin olduğunu gözlemlemekteyiz. Yılın ikinci 6 ayını da şu anda kestirmek güç. Çünkü uzun bir süreç. Bu süreçte global konjonktür, pariteler, faizler, kurlar ne olacak? Bu seyre göre değişecektir. Kurlar bulundukları bu seviyeyi korursa gelecek yıl satışların bu yıla oranla yüzde 15 düşük olacağını düşünüyorum. Toyota için ise 2018 yılında 50 bin adetlik satış yapmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;