Lastikleriniz Kışa Hazır Mı?

Lastikleriniz Kışa Hazır Mı?

25 Kasım 2013, Pazartesi 16:07
A A

Eğer karlı ve buzlu bir alanda sürmenizi gerektiren bir yerde yaşıyorsanız kış lastikleri sizin için çok iyi bir tercih olacaktır. Bir çok kişi 4 mevsim lastiklerinin yeterli olduğunu söyler. Belki de haklıdırlar ancak kış lastikleri sizin için çok daha güvenlikli olacaktır.

 

 Devamlı 4 mevsim lastiklerini kullanan ve kış lastiğini deneyen bir çok kişi farkın ne kadar fazla olduğunu görmektedir.

 

 Kış lastikleri diğer bir adıyla kar lastikleri sadece karlı ve buzlu yollarda değil, hava sıcaklığının 7 derecenin altında olduğu tüm koşullarda çok daha iyi bir yol tutuşu ve performans sağlamaktadır.

 

 Soğuk havalar için özel olarak imal edilen bu lastikler daha esnek ve kalın dişli olması sayesinde yol tutuşunun, frenlemenin ve direksiyon kontrolünün çok daha güvenlikli olmasını sağlar.

 

 Fren testleri sonucunda, kış lastikli aracın, mevsim lastikli araca göre 24 km hızda, yarı araç mesafesinde daha geride durduğu tespit edilmiştir.

 

 Ayrıca kış lastikleri olmayan araç sahiplerinin, dönüşlerde ve yokuşlarda daha fazla kayma yaşadığı da yine testler sonucunda kanıtlanmıştır.

 

 Özellikle araçlarda bulunan güvenlik sistemleri (ABS, ESC vb.) lastiklerinizin kış lastiği olduğunu varsayılarak tasarlanmış ve kış ortamında diğer lastik kullanıcılarına çok tehlikeli sonuçlar doğurmuştur.

 

 Toplumda yaygın olan en yanlış görüşlerden bir tanesi de SUV ve 4 çeker araçların karlı ve buzlu yollarda gerekli olan güvenliği sağladığıdır. Bir 4 çeker araç size tabii ki yardımcı olacaktır ancak karlı bir yolda aracınızı yavaşlatmanız ya da durdurmanız yani en tehlikeli ortamlarda (frenleme) yine lastiklerinizin kış lastiği olmasıyla ilgilidir.

 

 Umarız siz de bu bilgiler doğrultusunda, lastik seçiminizi doğru yaparsınız.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;