Mısır'da kanlı çarşamba

Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki Mursi destekçilerine müdahale edildi. Müslüman Kardeşler, 2200 ölü ve 10 binin üzerinde yaralı olduğunu belirtiyor. İhvan liderlerinden Muhammed Bilteci'nin 17 yaşındaki kızının ölenler arasında olduğu iddia edildi. Yaşanan son olayların ardından Cumhurbaşkan Yardımcısı Muhammed el Baradey'in istifa ettiği açıklandı

Mısır'da kanlı çarşamba

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki darbe karşıtlarına bu sabah itibarı ile güvenlik kuvvetleri müdahale etti ve 40 gündür meydanda bulunan çadırları kaldırmaya başladı.

Güvenlik güçleri, biber gazı ve plastik mermi kullanırken, Müslüman Kardeşler, saldırıda gerçek mermi kullanıldığını iddia ediyor. Mursi taraftarlarının ise kendilerini taş ve molotof kokteylleriyle savunmaya çalıştığı gözleniyor. 

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, ülkede 1 ay olağanüstü hal ilan edildiği duyuruldu.

Mısır'da yaşanan olayların ardından Cumhurbaşkan Yardımcısı Muhammed el Baradey'in istifa ettiği açıklandı. Baradey'in istifasına ilişkin henüz başka detay verilmedi.
..
TRT'ye konuşan Müslüman Kardeşler temsilcisi "2200 şehidimiz, 10 binin üzerinde yaralımız var" dedi.

Mısır ordusunun gözaltına aldığı Müslüman Kardeşler liderleri arasında Muhammed Bilteci'nin de olduğu iddia edildi. Muhammed Bilteci'nin kızı Esma Bilteci Adeviyye meydanındaki operasyon sırasında göğsünden ve sırtından yaralandı. Esma Bilteci'nin kardeşi, 17 yaşındaki kız kardeşinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Bunun yanı sıra çıkan olaylarda İngiliz TV'si için çalışan bir kameramanın da öldüğü bildiriliyor.
 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle'KESKİN NİŞANCILAR DEVREDE'

Öte yandan keskin nişancıların ateş ettiği iddia edilirken, meydana havadan atılan broşürlerde kadın ve çocukların alanı terk etmelerinin istendiği belirtildi.

'İHVAN LİDERLERİ GÖZALTINDA'

Güvenlik güçleri, Mursi taraftarlarının çadırlarını kaldırırken, Müslüman Kardeşler'in (İhvan) birçok liderini de gözaltına aldı. İçişleri Bakanlığı'ndan General Abdülfettah Osman, "Müslüman Kardeşler'in birçok liderini gözaltına aldık. Ancak isimlerini kamuoyuna duyurmak için henüz erken" dedi.

Adeviyye Meydanı'nın güneyindeki caddelerden zırhlı araçlar ve iş makineleri ile darbe karşıtlarına müdahale eden güvenlik güçlerinin rastgele ateş açtığı da iddialar arasında.

Uluslararası haber ajansı Reuters, güvenlik güçlerinin Nahda meydanına bütün çıkışları kapattığını duyurdu.

İHVAN'DAN 'SOKAKLARA DÖKÜLÜN' ÇAĞRISI

Müslüman Kardeşler, Adeviyye ve Nahda meydanındaki göstericilere destek için Mısırlılardan "sokaklara dökülmelerini" istedi. Bu çağrıların ardından Mursi yanlılarının İskenderiye, Süveyş, Aswan gibi büyük şehirlerde gösterilere başladığı bildirildi.

Diğer yandan Kahire'nin diğer şehirlerle bağlantısını kesmek amacıyla tren seferleri durduruldu.

TÜRK ELÇİ NTV'YE KONUŞTU

Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, NTV canlı yayınında Adeviyye ve Nahda meydanındaki müdahaleyi değerlendirdi.

Botsalı, "Adeviyye ve Nahda meydanlarına polis operasyonu bu sabah erken saatte başladı. Ateşli silahlar da kullanıldığı yönünde haberler var. Büyükelçi konutu direnişin devam ettiği ana meydanda bulunuyor. Konutumuzun etrafına iki tank konuşlanmış durumda. Büyükelçilik için şu anda endişe edilecek bir durum yok."

McCAIN, 'ÇOK KAN DÖKÜLECEK' DEMİŞTİ


Washington yönetiminin aksine, Mısır'daki olaylar için 'darbe' ifadesini kullanan ve bu nedenle Mısır'daki geçiş hükümetinin büyük tepkisini çeken ABD’li senatör John McCain, geçen hafta yaptığı bir açıklamada, "Gelecek günlerde çok kan dökülebilir" demişti.

Ordu desteğiyle yönetime gelen hükümete siyasi tutukluları serbest bırakmaları uyarısında bulunan McCain, Müslüman Kardeşler’in siyasi kolu olan Özgürlük ve Adalet Partisi üyeleriyle de bir araya gelmişti.

Mısır Cumhurbaşkanlığı'nın uluslararası arabuluculuk çabalarının başarısız olduğu açıklaması öncesinde Amerikan televizyon kanalı CBS’e konuşan McCain, siyasi çözüme yönelik çabaların başarısız olması durumunda ülkenin “kan gölüne dönüşebileceği” uyarısında bulunarak, “Aman Tanrım, durumun bu kadar kötü olduğunu bilmiyordum. Bu insanlar kan gölünden yalnızca günler veya haftalar kadar uzakta” ifadesini kullanmıştı.

ABD’li senatör, “Mısır’a barışın gelmesi için tek yol var, o da ana aktörler arasında müzakere ve uzlaşı sağlanması” diye konuşmuştu.
 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle