Muayeneden sorunsuz geçmenin 10 kuralı

TÜVTÜRK muayene öncesi araç sahiplerinin yapabileceği 10 basit kontrolü açıkladı. Muayene öncesinde, araç sahiplerinin kendilerinin de kolaylıkla yapabileceği bu kontrollerle geri çevrilme olasılığı minimum iniyor

12 Ağustos 2014, Salı 13:51
A A

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda tüm ülke çapında araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK, muayenesi yapılmış, bakımları tam olan bir aracın, sadece kullanıcısının değil trafikteki diğer araçların ve yolcuların da güvenliğini artırdığına dikkat çekiyor.

Birçok aracın, kolayca giderilebilecek sorunlar nedeniyle araç muayenesinden kaldığının ve muayene tekrarına getirildiğinin altını çizen TÜVTÜRK yetkilileri araç sahiplerinin kendi kendilerine kolayca yapabileceği bazı basit kontrolleri paylaştı. Bu basit kontroller sonrasında tespit edilen kusurların giderilmesiyle araçların basit nedenlerle muayeneden kalmasının ve muayene tekrarı için bir daha muayene istasyonuna gelmesinin önüne geçmek mümkün olabiliyor.

MUAYENE ÖNCESİ YAPILABİLECEK 10 BASİT KONTROL

Devamı ikinci sayfada1- Aracın tüm ön ve arka aydınlatma sistemleri, sinyaller, iç aydınlatma ve geri vites lambası çalışır durumda olmalı.

2- Aracın ön ve varsa arka cam yıkama sistemleri çalışır durumda, aynaları da eksiksiz ve hasarsız bulunmalı.
 
3- Emniyet kemerlerinin, tam ve çalışır durumda olması gerekmekte.

4- Araçta yangın tüpü, ilk yardım çantası, 2 adet üçgen reflektör gibi araç ekipmanlarının trafik güvenliği açısından bulundurulması gerekiyor.

5- Trafik ve Tescil Belgeleri”nde belirtilen “Şasi Numarası”nın aracın gövdesi üzerinde belirtilen numaralarla aynı ve tam olması gerekli.

LASTİKLER NASIL OLMALI?

Devamı üçünü sayfada
6- Lastiklerde yarık, yırtık, kesik olmamalı, dişleri aşınmış bulunmamalı.

7- Araçta LPG , CNG veya LNG monte ettirdiyseniz, mutlaka tadilat muayanesi ile ruhsata işlenmmiş olmalı.

8- Traktör römorkları,römork ve yarı römork kamyonların arkasında uygun arka işaret levhası takılı durumda olmalı.

9- Minibüs ve otobüs araç sahipleri, araçlarda, acil çıkış levhalarının ve yeterli adette acil çıkış çekicinin bulunup bulunmadığını kontrol etmeli.

10-Kamyon, römork ve yarı römorkların arkasında ve yanında çepeçevre ve/veya boylamasına uygun reflektif şeritler takılı durumda olmalı.

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;