'NATO girecekse şartımız var'

NATO'nun olası Libya operasyonuna daha önce karşı çıkan Başbakan Erdoğan, bu harekâta bazı şartlar öne sürerek destek verdi

21 Mart 2011, Pazartesi 13:15
A A

Başbakan Erdoğan, "Şu anda NATO'nun devreye girmesi söz konusudur. NATO devreye girecekse bizim bazı şartlarımız vardır. NATO, Libya'nın Libyalılara ait olduğunu tespit ve tescil için oraya girmelidir. Yeraltı kaynaklarının, zenginliklerinin birilerine dağıtımı için değil." dedi.

>> TÜRKİYE'DEN NATO'YA LİBYA FRENİ

Mekke Ümmül Kura Üniversitesi'nde konuşan Erdoğan, İslam dünyasındaki sıkıntılar sebebiyle başkalarının itham edilmemesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, şunları söyledi: "Neden bu haldeyiz?', sorusunun cevabını kendimizde, kendi nefsimizde arayalım. Birileri fitne peşinde olabilir. Birileri aramıza nifak tohumları ekmek için çaba harcıyor olabilir. Eğer kardeş, kardeşi katlediyorsa, kardeş kardeşe kastediyorsa, biliniz ki fesat odaklarının tuzağına düşülmüştür, oyuna gelinmiştir. Bunun çözümünü daha sonra yine fesat odaklarında aramanın herhangi bir anlamı yoktur."

Irak'tan, Afganistan'dan, Bosna Hersek'ten edindikleri tecrübe ile Libya meselesinin dışarıda değil, içeriden çözüme ulaşmasını istediklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: "Tunus, Mısır nasıl başaralı bir değişimi gerçekleştirdiyse Libya da aynı şekilde kansız, olaysız değişsin istedik. En başından itibaren Türkiye olarak Mısır ve Tunus'a yaptığımız uyarı ve tavsiyeleri Libya'ya da yaptık. Yoğun bir diplomasi trafiği yürüttük."

'MADEM Kİ RESMİ LİDER DEĞİLSİNİZ...'

Libya lideri Muammer Kaddafi, Kaddafi'hnin oğlu ve Libya Başbakanı ile görüşmelerde bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, "Ben en son 1 Mart'ta, göreviyle alakalı, 'madem ki resmi lider değilsiniz, böyle bir sıfatı taşımadığınızı söylüyorsunuz, o halde halkın üzerinde ittifak edeceği bir lidere Libya'yı terk etmekte çok büyük faydalar var' dediğini aktardı. Muhalif kesimlerle de görüşmeler yaptıklarını belirten Erdoğan, "Ne yazık ki uyarılarımız dinlenmedi, ardından da kardeş kavgası ve uluslararası operasyon geldi." dedi.

Başbakan Erdoğan, Libya'ya yönelik devam eden operasyonla ilgili şu ifadeleri kullandı: "En büyük arzumuz, bu operasyonun mümkün olduğu en kısa sürede sonuçlanması, mevcut can kaybının ise en kısa sürede neticelenmesidir. Libya halkının kendi geleceğini belirlemesi bizim en büyük arzumuzdur. Şu anda NATO'nun devreye girmesi söz konusudur. NATO devreye girecekse bizim bazı şartlarımız vardır.

'YERALTI KAYNAKLARININ DAĞITIMI İÇİN DEĞİL'

NATO, Libya'nın Libyalılara ait olduğunu tespit ve tescil için oraya girmelidir. Yeraltı kaynaklarının, zenginliklerinin birilerine dağıtımı için değil. Libyalı kardeşlerimiz güçlü, istikrarlı, huzurlu bir geleceği inşa etmek için her türlü imkana sahipler. Libya halkına bu fırsat tanınmalı, operasyon işgale dönüşmeden Libyalıların kendi kararlarını vermeleri için fırsat tesis edilmelidir."


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;