Nükleer ihalesinde iptal sinyali

Danıştay, Rusya merkezli Atostroyexport'la Ciner Grubu'nun şirketi Park Teknik'in tek katılımcı olduğunükleer santral ihalesiyle ilgili yönetmeliğin 'yer tahsisi' ve 'teklif belirleme' maddelerinin yürütmesini durdurdu

11 Kasım 2009, Çarşamba 05:00
A A

DANIŞTAY AYKIRI BULDU

Türkiye Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) nükleer santral ile ilgili yönetmeliğin iptali için Danıştay’a başvurmuştu. Danıştay, yönetmeliğin ‘yer tahsisi’ ve ‘elektrik fiyatı oluşturma usulü’ maddelerinin yürütmesini durdurdu. TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, “Danıştay, santralın kurulacağı yerin bakanlıkça belirlenmesini ve yer tahsis şartlarını kapsayan bir sözleşmenin ilgili kurumla şirket arasında yapılmasını 5710 sayılı Nükleer Santral Yasası’na aykırı buldu” diye konuştu.

İHALE HUKUKEN SONA ERDİ

Mehmet Soğancı, Danıştay’ın ihalede katılımcıların sunacağı tekliflerin usul ve esaslarını belirleyen, yönetmeliğin 10’uncu maddesinin yürütmesinin durdurulmasını ise birim satış fiyatlarına ‘ulusal radyoaktif atık hesabı ve işletmeden çıkarma hesapları katkı paylarının da dahil edilmesi nedeniyle istediğini belirtti. Soğancı tek katılımcı olmasına rağmen devam ettirilen, teklif fiyatı yüksek olmasına rağmen süre uzatımına gidilen ihalenin, bu kararla hukuken sona erdiğini kaydetti.

HENÜZ KARARI İNCELİYORUZ

Enerji Bakanı Taner Yıldız ise Danıştay’ın nükleer santral ihalesi yönetmeliğinin bazı maddelerinde yürütmeyi durdurduğunu belirterek, buna ilişkin gerekçeli kararın henüz ellerine ulaşmadığını söyledi. Yıldız, henüz bir iptalin söz konusu olmadığı bilgisini verdi. Taner Yıldız, değerlendirmelerin devam ettiğini ifade ederek, “İnceliyoruz. Hukuki kurallar içinde, yeni düzenlemeler yapmamız lazım” dedi. İhaleye tek teklifi Rusya merkezli Atostroyexport’la Ciner Grubu’ndan Park Teknik vermişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;