Obama konuştu, ABD sallandı

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Wall Street'teki bankalara sert çıkışı, piyasaları vurdu

22 Ocak 2010, Cuma 17:30
A A

Uluslararası borsalar yüzde 2'ye varan oranlarda değer kaybedereken, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu gelişmekete olan ülke borsalarındaki kayıpla yüzde 3'e dayandı. Dolar ise dışarıda düştü, ancak içeride hızlı bir hareketle 1.49'un üzerine tırmandı.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası da yaşanan bu karömaşadan nasibini aldı. Bankalar önderliğinde gelen satışlar İMKB'nin yüzde 3'e yakın değer yitirmesine neden oldu. Borsa saat 15.55 itibariyle 53 bin 950 puana geriledi. İMKB şu ana kadar en düşük 53 bin 651 puanı gördü. Uzmanlar, İMKB'de yaşanan düşüşte,

Obama nedeniyle uluslararası piyasalarda yaşanan dalgalanmanın yanında Çin'in faizlerini artıracağına yönelik spekülasyonların da etkili olduğunu belirtiyor. Çin'le ilgili haberler özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarında hızlı düşüşlere neden oldu.

DOLAR DIŞARIDA DÜŞTÜ İÇERİDE YÜKSELİYOR

Piyasalarda yaşanan sıkıntı doların uluslararası piyasalardaki değerini düşürdü. Altı gündür euroya karşı değer kazanan dolar bugün ise yüzde 0.4 geriledi. Euro/dolar paritesi 1.4120 seviyelerinde dengelendi.

Dolar içeride ise yönünü yukarı çevirdi. Açılıştan itibaren gelen alımlar dolar TL karşısında yüzde 0.64 artışla 1.4930 TL'ye tırmandı. Böylece son üç günlük artış yüzde 2.5 oldu.

OBAMA NE DEDİ?

"Amerikalı vergi mükelleflerini ve Amerikan ekonomisini gelecekteki krizlerden koruyacak sağduyulu reformları yasalaştırmalıyız. Her ne kadar finansal sistem bir yıl öncesine göre bugün daha güçlü olsa da halen, neredeyse çökmelerine yol açacak aynı kurallara göre işliyor.

Son yıllarda, birçok finansal şirket vergi mükelleflerinin parasını hedge fonlar ve özel sermaye fonları işleterek riske attı ve hızla karşılığını almak için riskli yatırımlar yaptı."

Bazı bankaların, finansal krizin çıkmasına yol açtığı suçlaması yönelttiği fazla karlı işlemlerine kurallar getirmeyi planlayan Obama, "bankaların, müşterilerine hizmet etmek olan asıl amaçlarından çok fazla sapmalarına daha fazla izin vermemeliyiz" diye konuştu.

Obama, "Korkunç bir krizden çıktık. Amerikan halkı çok yüksek bedel ödedi. Bunun için finansal sistemimizi neredeyse çökertecek aşırıya kaçan ve istismar eden davranışları dizginlemeliyiz" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;