Öcalan molotofu!

Öcalan, İmralı'da 11'inci yılını doldururken, yandaşları, İstanbul da dahil yurdun çeşitli bölgelerinde ortalığı savaş alanına çevirdi

15 Şubat 2010, Pazartesi 09:18
A A

Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan, İmralı Adası’ndaki mahkumiyetinin 11’nci yılını geride bıraktı. PKK sempatizanları, yıldönümünü bahane ederek yurdun çeşitli bölgelerinde gösteriler yapıp polisle çatıştı.

İstanbul, Kağıthane'de, terör örgütü sempatizanı 15 kişilik grup polise molotofkokteyli ve havai fişeklerle saldırdı. Polis, gruba, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

İMRALI'YA 11 YILDA 30 MİLYON DOLAR

Nurtepe Sokullu Caddesi'nde bir araya gelen yüzleri maskeli 15 kişilik grup yola barikat kurarak, polise taş, molotofkokteyli ve havai fişekle saldırdı. Çevik Kuvvet ekipleri kendilerine saldıran göstericilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Polisin müdahalesi sonrası göstericiler ara sokaklara kaçarak dağıldı.

GAZİ MAHALLESİ'NDE KORSAN GÖSTERİ

Gazi Mahallesi'nde Osmanbey Caddesi üzerinde toplanan yaklaşık 50 kişilik grup korsan gösteri yaptı. Caddeye molotof kokteyli ve taş atan gruba polis biber gazı ile müdahale etti. Polisin müdahalesi ile grup ara sokaklara kaçtı. Bir süre sonra yeniden bir araya gelen gruplara polis bir kez daha müdahale etti. Ara sokaklarda süren kovalamacada polis, 2 kişiyi gözaltına alındı. Yaşanan hareketli anlarda göstericileri takip eden bir sivil polis memuru da gösterici sanılarak resmi üniformalı polislerce durdurulmak istenince ellerini havaya kaldırıp, belindeki silahı göstererek 'ben de polisim' dedi.

BAŞAKŞEHİR SAVAŞ ALANI

Gazi Mahallesi'nde olaylar sürerken bir korsan gösteri de Başakşehir Güvercintepe Mahallesi'nde yaşandı. Terör örgütü lehine sloganlar atan 50 kişilik grup yollara barikatlar kurup, polis ekiplerine taş, molotof kokteylleri ve havai fişeklerle saldırdı. Polis ekiplerinin biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ettiği gruplar ara sokaklara kaçtı. Zaman zaman tekrar toplanarak eylemlerini sürdüren grubu çevik kuvvet ekipleri ara sokaklarda da kovaladı. Panzer ve TOMA'lara taş atan grubu kovalayan polis ekipleri 1 kişiyi de gözaltına aldı.

Bu arada, polisin tazyikli su attığı TOMA aracından bir işyeri de etkilendi. Göstericileri su ile dağıtmaya çalışan araçtan sıkılan tazyikli su bir giyim mağazasının vitrin camlarını kırdı.

Sokaktaki hareketlilikten kaçarak işyerinde bekledikleri sırada yaşanan olay ile şaşkınlığa uğradıklarını söyleyen vatandaşların gazdan etkilendikleri görüldü.

ŞANLIURFA KARIŞTI

Bu arada, Şanlıurfa'da Öcalan’ın yakalanışının yıldönümü nedeniyle BDP tarafından düzenlenen basın açıklamaları terör örgütü mitingine dönüştü. Ellerinde ‘Ya Öcalan’la özgürleşeceğiz, ya Öcalan’ın özgürlüğü için öleceğiz’ yazılı pankart taşıyan göstericiler, PKK ve Öcalan lehine sık sık sloganlar attı.

Barış ve Demokrasi Partisi üyeleri tarafından, Abdullah Öcalan’ın 15 Şubat 1999'da Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye getirilişinin 11'inci yıldönümü Şanlıurfa’nın bazı ilçelerinde yürüyüş ve basın açıklamalarıyla protesto edildi. Polis, eylemle ilgili olarak 35 kişiyi gözaltına aldı.

MERSİN'DE 44 GÖZALTI

Mersin'de ise Öcalan'ın yakalanışının 11'inci yıldönümü olan 15 Şubat'ta yasadışı eylem hazırlığında olduğu iddiasıyla 15 kişi dün gece yapılan operasyonlarda gözaltına alınırken, gündüz saatlerinde de polise havai fişek ve molotof kokteylleri fırlatan 29 kişi yakalandı. Toplam 44 kişi sorgulanmak üzere Mersin Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

DHA

 


 
 

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;