Önemli uyarı: Renksiz ve kokusuz kırtasiye ürünlerini tercih edin

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin güvensiz ya da standartlara uygun olmayan kırtasiye ürünlerinin piyasadan toplatıldığını söylemesinin ardından bir uyarı da Türk Dermatoloji Derneği’nden geldi

12 Eylül 2017, Salı 16:06
A A
Piyasada satılan bazı kırtasiye ürünlerinin, alerjik ve toksik reaksiyonlara neden olabilen çok sayıda kimyasal madde içerdiğini belirten Türk Dermatoloji Derneği Alerjik Hastalıklar Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Oktay Taşkapan, “Kırtasiye alışverişi yaparken, çok renkli ve kokulu ürünler tercih edilmemeli, solvent bazlı yapıştırıcılardan uzak durulmalı ve ürünlerin üzerinde ‘TSE’ ve ‘CE’ işaretlerinden en az birinin bulunduğundan emin olunmalıdır” dedi.

TEHLİKELİ KİMYASALLARA SINIRLAMA

Konuyla ilgili ayrıntılı açıklamalarda bulunan Türk Dermatoloji Derneği Alerjik Hastalıklar Çalışma Grubu Başkanı Taşkapan “Ülkemizde piyasada satılan olan bazı kırtasiye ürünleri, alerjik ve toksik reaksiyonlara neden olabilen çok sayıda kimyasal madde içeriyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca, 2011 yılında yayımlanan bir tebliğle Türkiye'de ilk kez tekstil, kırtasiye, mobilya ve çocuk bakım ürünlerinde tehlikeli kimyasalların kullanımına kısıtlama getirildi, 2015'te ise tüm metal aksesuarlarda, düğme, fermuar, perçin, takı ve saatlerde, temas allerjilerinin en önemli nedeni olan nikel oranları sınırlandırıldı” dedi.

KOKUSUNA VE RENGİNE KANMAYIN

Nikel oranlarına da dikkat çeken Prof. Dr. Oktay Oktay Taşkapan şunları söyledi:

“Yüksek oranda nikel içeren makas, kalemtraş, pergel, zımba gibi ürünlerin kullanımıyla özellikle ellerde temas egzeması gelişiyor, bazen de yaygın döküntülerle karşılaşılabiliyor. Pastel boya, sulu boya, oyun hamuru ve silgi gibi malzemelerde bulunabilen azo boyaları hem temas alerjilerine neden oluyor hem de kanserojen etki gösteriyor. Yine bu ürünlerde yumuşatıcı olarak kullanılan fitalatların da kanserojen olduğu, ayrıca astıma yol açabileceği gösterilmiş. Sinir ve bağışıklık sistemi üzerinde zararlı etkileri olan alüminyum, antimon, arsenik, bizmut, civa gibi ağır metallerin de bazı boya ve oyun hamurlarında saptandığı bildiriliyor. Çanta, beslenme çantası, kalem kutusu ve matara gibi ürünlerin yine azo boyaları, kanserojen olduğu bilinen poliaromatik hidrokarbonlar ve formaldehit içerebildiği saptanmış. Özellikle tekstil ürünlerinde, çantalarda, yapıştırıcılarda, boya ve cilalarda bulunan formaldehit de kanserojen özellik gösteriyor, ayrıca temas egzeması ve astıma yol açabiliyorr. Kokulu silgilerin içerdiği 'fragrans' da temas alerjilerine neden olabiliyor. Solvent bazlı yapıştırıcılara da dikkat edilmeli. Kırtasiye alışverişi yaparken çok renkli ve kokulu ürünler tercih edilmemeli, solvent bazlı yapıştırıcılardan uzak durulmalı ve ürünlerin üzerinde “TSE” ve “CE” işaretlerinden en az birinin bulunduğundan emin olunmalı."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;