Pazar günü düğün yasak

Trabzon'un Tonya ilçesinde yerel yönetim pazar günü düğün yapılmasını yasakladı

05 Ekim 2009, Pazartesi 15:23
A A

Trabzon'un Tonya İlçesi Belediye Encümeni, ilçede pazar günü düğün yapılmasını yasakladı. Karara gerekçe olarak pazar gününün esnaf, memur ve belediye işçilerinin dinlenme günü olması gösterilirken, yasağa uymayanlara 500 TL para cezası uygulanacak.

Trabzon’un Tonya İlçesi Belediye Encümeni, 8 Eylül’deki son toplantısında ilçede pazar günleri düğün yapılmasını yasakladı. Encümenin aldığı karara göre, yasağa uymayanlar 500 TL idari para cezasına çarptırılacak. Belediye Encümeni, karara gerekçe olarak pazar günlerinin dinlenme günü olmasını gösterdi. Kararda, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında cumartesi ve pazar günleri ilçe merkezinde ortalama 7- 8 düğün yapıldığı belirtilerek şöyle dedildi.

KONVOY, KORNA YASAK
“Bu durum, tek dinlenme günleri pazar olan esnaf, memur ve belediye temizlik işçilerini zor durumda bırakmaktadır. Cumartesi günü ilçenin pazarı olması nedeniyle halkın büyük çoğunluğu zaten ilçe merkezindedir. Bu nedenle düğünlerin cumartesi günü yapılması daha uygundur. Pazar günü düğün yapılmaması, konvoy oluşturulmaması, korna çalınmaması, ayrıca cumartesi günü saat 16.00’dan önce düğün yapılmaması, diğer günlerde de 17.00’den sonra yapılmaması kararlaştırılmıştır.”

TALEP VATANDAŞTAN GELMİŞ
Tonya Belediye Başkanı AK Partili Ahmet Kurt, teklifi vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine encümene kendisinin sunduğunu belirterek şunları söyledi: “Tonya’nın yerli halkının hemen hepsinin köyü var. İnsanlar pazar günlerini köylerdeki işleri için ayırıyorlar. Odun yapıyorlar, çayır biçiyorlar, yaylaya çıkıyorlar. Ama komşusu da davetiye verince kıramıyor, işleri aksıyor. Esnaf da aynı şekilde, belediye işçisi de. Dinlenmek, köylerine gidip işlerini halletmek için sadece pazar günleri var. Eskiden düğünler köylerde yapılıyordu. Ama son zamanlarda ilçe merkezindeki düğün salonları tercih edildiği için yığılma oldu. Cumartesi günü ilçe pazarı olduğu için herkes zaten burada. O yüzden düğünlerin ağırlıklı olarak cumartesi günü yapılmasını istedik.”

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;