Rus dahi 1 milyon doları reddetti

Dünyanın en zor matematik problemlerinden birini çözen Rus matematikçi, bu başarısı nedeniyle kendisine sunulan 1 milyon dolarlık ödülü reddetti

01 Temmuz 2010, Perşembe 16:59
A A

Rus matematikçi Dr. Grigory Perelman’a ödülü vadeden ABD'deki Clay Matematik Enstitüsü'nün (CMI) internet sayfasında yayımlanan açıklamada, "Dr. Perelman, bir milyon dolarlık para ödülünü almayacağı konusunda bizi bilgilendirdi. CMI, bu paranın matematik yararına nasıl kullanılacağına bu yıl sonbaharda karar verecek" denildi.

Perelman'ın, 18 Mart'ta büyük ödülü kazanmasının ardından, bu ödülü kabul etmeyeceği bildirilmiş, ancak daha son Rus dahi, bu konuda son kararını vermediğini, nihai kararı verdiğinde ilk olarak CMI'ya bildireceğini ifade etmişti.

Perelman, ödülü kazandığının açıklanmasından sonra, "Meşhur olmak istemiyorum. Kahraman falan değilim" demişti.

SEFALET İÇİNDE YAŞIYOR

Rusya Matematik Enstitüsü'nden 2005 yılında ayrıldıktan sonra bilim insanı annesiyle kaldığı evinden pek çıkmayan Perelman, hayatını annesinin emeklilik maaşı ve özel derslerden elde ettiği gelirle sürdürüyor.

Matematikçilerin 100 yıldır çözemediği Poincare Varsayımı problemini çözen Perelman, çözümü internette yayımlamıştı. Bu problemin çözümünün, evrenin şeklinin belirlenmesine yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Perelman'ın komşusu Vera Petrovna da gazetecilere daha önce yaptığı açıklamada, "Bir kere dairesine girdim ve şoke oldum. Sadece bir masası, bir klozeti ve daha önceki oturanlar tarafından bırakılmış kirli bir yatağı vardı.

Apartmandaki hamam böceklerinden kurtulmaya çalışıyoruz, ama onun dairesinde saklanıyorlar" diye konuşmuştu. Perelman, ABD'deki bir üniversitenin matematik hocalığı yapma teklifini de geri çevirmişti

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;