Mehmet Coşkundeniz

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2017/01/17/8170739.mehmet_coşkundeniz_27.png

Sadece güven yetmez başka şeyler de var

Cumartesi, 03 Nisan 2010 - 05:00

İlişkilerde ‘olmazsa olmaz’ koşullar vardır. Hayır, bu koşullardan biri ‘aşk’ değildir. Çünkü her ilişkide aşk yoktur. Her aşk da ilişkiye dönüşemiyor maalesef. Aşık olmadan da kişiler ortak beğeniler doğrultusunda sevgililik ilişkisi yaşayabiliyor. Neyse, ‘aşksız ilişkiler’ başka bir yazının konusu... Biz dönelim yine ‘olmazsa olmaz’ koşullara. 1- Güven, 2- Sadakat, 3- Dürüstlük, 4- Sorumluluk, 5- İlgi... Bu 5 koşuldan biri dahi yoksa, ilişkide sorun var demektir. Aslında bana göre ortada ilişki de yok demektir... İlk üç koşul birbirine bağlı olarak görülebilir. Genel geçer görüş, “Güven duyulan insan, aynı zamanda hem sadıktır hem de dürüsttür” şeklindedir. Oysa bu üç koşul birbirinden çok farklıdır.

***

Sevgilinizin sizi başkasıyla aldatmıyor olması ‘sadık’ olduğunu gösterir ama ‘güvenilir’ olduğu anlamına gelmez. ‘Dürüst’ olduğu anlamına da gelmez. Şöyle örnekleyeyim: Size sonuna kadar sadık olduğuna inandığınız ve bunu defalarca test edip her seferinde hatasını görmediğiniz sevgiliniz, eğitimi, maddi durumu, arkadaş çevresi, işi hakkında gerçek olmayan şeyler söylediyse bu onun hem ‘dürüst’ olmadığını hem de ‘güvenilir’ olmadığını gösterir. Söylediği her sözü tutan, davranışlarıyla çevresindeki herkesin takdirini kazanan, yanındayken sizi huzurlu hissettiren, en küçük bir yalanını bile yakalamadığınız kişi güvenilirdir. Ama gizli sevgilisi ortaya çıkarsa bu onun az önce saydığımız özelliklerini ortadan kaldırmaz. ‘Sadık’ olmadığını gösterir.

***

Kavramları karıştırmamak gerek. Herkes daha ilişkisinin başında ‘güven’ arıyor. Oysa ‘güven’ ancak tanıdıkça oluşturulabilecek bir duygudur. Hiç tanımadığınız birine güvenebilir misiniz? Elbette güvenemezsiniz. Öyleyse, sevgilinize de ancak tanıdıkça güvenmek durumundasınız. İlişki ilerledikçe, tavırları, konuşmaları, size ve çevresine olan davranışları onun güvenilir olup olmadığını gösterecektir. Birine “Sana güveniyorum” ya da “Sana güvenmiyorum” diyebilmeniz için onunla birlikte uzun zaman geçirmeniz gerekir.

***

Gelin şu işi bir sıraya sokalım. Bir ilişki başladığında sevgiliyle ilgili ilk değerlendirme ‘ilgisi’ olmalı. Size gösterdiği ilgi onun artı hanesine yazılacaktır. İkinci değerlendirme ‘sorumluluk’tur. Bir ilişkiyi yürütebilecek sorumluluğunun olup olmadığını test etmelisiniz. Üçüncü sırada ‘dürüstlük’ vardır. Bir insanın dürüst olup olmadığı kısa sürede ortaya çıkar. Sözlerini, vücut dilini takip ederseniz zaten birçok ipucu elde edebilirsiniz. ‘Sadakat’ zaten sevgili için koşul olmaktan öte gerekliliktir. Ve işte tüm bu koşullar yerine geldiğinde ancak o insanı tanımış olursunuz ve o zaman ‘güvenilir’ olup olmadığına karar verebilirsiniz. İlişkiye başladığınızda her şeyin bir mucize gibi aynı anda gerçekleşmesini beklemeyin. Kendinizi biraz ilişkinin akışına bırakın ve bu zaman içinde de sevgilinizi değerlendirin.