Sahte helâl logosuna dikkat!

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer, dünyada ve Türkiye'de sahte helâl logosu kullanımının arttığını ve Müslüman tüketicilerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söyledi

Sahte helâl logosuna dikkat!

GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer, dünyada ve Türkiye’de sahte helâl logosu kullanımının arttığını ve Müslüman tüketicilerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Büyüközer, “Tayvan’da bir firmanın domuz eti içeren ürününde görülen Helâl logosu bir kez daha dikkatli olunması gerçeğini gözler önüne serdi. Kurumumuzun yasal haklarını savunan hukuk bürosundaki kardeşlerimizle koordineli iş birliği ile tüketicilerin yanıltılmasını önlemek için bu tür sahtekarlıkların önüne geçmeye çalışıyoruz" dedi.

Büyüközer şunları söyledi:

"GİMDES kuruluş tarihi olan 2005 yılından itibaren Helâl ve Tayyib üretim konusunda Müslümanlara hizmet etmek üzere çalışmalarını sürdürmektedir. Bu hizmetler sürdürülürken çok açık, çok şeffaf ve takva çizgisini muhafaza eden bir kurum olmaya dikkat ederek, GİMDES Helâl ve Tayyib Standardından taviz vermeden yoluna devam etmektedir. GİMDES olarak Helâl ve Tayyib ürün Sertifikalandırma hizmetine başladığımız tarihten itibaren bir çok art niyetli ve düşünceler ile mücadele etmekteyiz.

Son günlerde medyaya da yansıyan haberlerden sonra ’Helâl, Haram, Helâl Üretim, Helâl Ürün’ kavramlarının yeryüzünde değiştirilemeyeceği, üzerinde oynanamayacağı, kimsenin tekeline alamayacağı ve sahtesini yapamayacağı gerçeğini bizlere hatırlatmaktadır. Sahte logo kullanımı bu konudaki kaos ortamının ne durumda oldu»unu bizlere biraz daha net göstermektedir. Artık eskiye göre daha bilinçli ve şuurlu tüketici kitlelerin olduğunu görmezden gelerek utanmadan sahte ’Helâl Logo’ kullanımına yönelmektedirler. Gün geçmiyor ki firmaların haksız bir şekilde Helâl logo kullanımına şahit olmayalım. Ancak son karşılaşılan durum tabiri caizse bu kadarda olmaz dedirtecek hale getirdi. Üründe GİMDES’ten sertifikalı olmadığı halde GİMDES’in sertifikalı firmalarına verdiği helâl logosu kullanılmış Bu vehametin yanında ambalajın üzerine yazılan adresteki firmaya ulaştığımızda firma bilgilerinin taklit edilerek ürünün çıkartıldığını ve böyle bir ürün üretmediklerini belirttiler. Yani logo sahte ürünün kendisi de sahte".

İHA