Selzedeye kredi desteği

İTO, Vakıfbank'la yaptığı protokol çerçevesinde sel mağduru firmalara protokolle dört ayrı kredi paketi seçeneği sunacak

04 Ekim 2009, Pazar 05:00
A A

KREDİYİ VAKIFBANK VERECEK

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Vakıfbank’la yaptığı protokol çerçevesinde selzede firmalara destek verecek. Oda, sel mağduru firmalara protokolle dört kredi seçeneği sunacak. İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, kredilerin zarar gören firmaların tadilat, hammadde alımı, makine yenileme ve finansmanlarını karşılayacağını söyledi.

AİDAT BORÇLARINA DÜZENLEME

Yalçıntaş, “Bütün çabamız, İTO üyesi işadamlarımızın zararlarını bir an önce kapatmaları ve ticari faaliyetlerine kaldıkları yerden devam etmeleri. Odamız ve Türkiye Vakıflar Bankası işbirliği ile sağlanacak dört kredi paketinin firmalara bu zor zamanlarında önemli bir destek olacağını düşünüyoruz” dedi. Yalçıntaş, selden zarar gören firmaların İTO’ya olan aidat borçlarıyla ilgili de bir düzenleme yapıldığını bildirdi.

İHTİYACA GÖRE DÖRT SEÇENEK

Kredi, ihtiyaçlara yönelik olarak çeşitlendirildi. Hazırlanan dört kredi paketi, ‘tadilat kredisi, hammadde alım kredisi/stok finansmanı, yenileme yatırımları ve ihracat destek kredisi’ olarak belirlendi. Selzede firmalar, odadan alacakları teyit yazısı ile Vakıfbank’a başvuracak. Teyit yazısı almak için selzedelerin İTO Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Şubesi’ne polis ve itfaiye raporlarını iletmeleri gerekiyor.

ALTI AY GERİ ÖDEMESİZ DESTEK

Tadilat kredisi

Kredi limiti 100 bin lira. 24 ay vadeli kredinin ilk altı ayı ödemesiz. Faiz oranı yüzde 0.99. Bu kredide dosya masrafı alınmayacak.

Hammadde alım kredisi

Azami dokuz ay vadeli kullandırılacak. Bu kredi için vade ile uyumlu Trlibor+ yüzde 2.5 faiz uygulanacak. Faiz ve anaparanın tamamı, vade sonunda diğer yasal kesintileri ile birlikte nakit olarak firmadan tahsis edilecek.

Yenileme yatırımları kredisi

İmalat sanayinde faaliyet gösteren İTO Üyelerine işleriyle doğrudan ilgili, makine, teçhizat ve ekipman alımlarının finansmanı için kullandırılacak. Firma, makine fatura değerinin yüzde 85’i kadar kredi alabilecek. Bir yıl ödemesiz olacak kredi, 60 ay vade ve yüzde 1.30 faizle verilecek.

İhracat destek kredisi

İhracatın finansmanı amacıyla verilecek döviz kredisi, 18 ay vadeli olacak. Kredinin faizi libor (uluslararası faiz) artı yüzde 4.5 ve euro libor artı yüzde 4.5 olarak hesaplanacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;