A. Yavuz Kocaömer

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2017/02/01/8186505.a-yavuz-kocaomer.png

Seviyesizlik ve Türk Hava Yolları

Pazartesi, 29 Mart 2010 - 05:00

Birkaç hafta önce Milliyet Gazetesi spor yazarlarından Cemal Ersen kardeşimiz köşesinde son derece önemli bir konuya değindi. Kısaca hep beraber hatırlayalım. Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Tarık Cengiz, Türk Hava Yolları’nın Hentbol Milli Takımları için sponsorluk talebi koşullarını kabul edilebilir bulmaz ve ortak bir noktada buluşma sağlanamayınca, Milli Hava Yolumuz ‘Türk Hava Yolları’ Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu olmak üzere tüm üst düzey yöneticilere bir mektup yazar.

Mektubun sonunda “Sonuç olarak, Türk Hava Yolları’nın Federasyonumuza yaptığı sponsorluk teklifi yeterli ve uygun görülmemiştir. Temenni ederiz ki konu sizin tarafınızdan incelenecek ve ay-yıldız’a gerekli saygı gösterilecektir” der. Hentbol Federasyonu Başkanı uzun süren görüşmelerin ve Türk Hava Yolları’nın kendisine göre Hentbol Milli Takımımıza gereken ilgiyi göstermeyişi üzerine böyle bir yazıyı kaleme almış.

Mektubunun bir yerinde de Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı’na “Ancak sponsor olmak için kurumunuzun Milli Takımlarımıza sadaka verir gibi ekonomi sınıfı biletine yüzde 5 indirim uygulaması kabul edilemez” demiş.

Eleştiri

Yazılanlar eleştiri niteliğindedir. Haklı veya haksızlığı konusunda ne biz ne de bir başkası karar verecek durumda değildir. Konuyu sizlerin görüşüne sunmak bizlerin görevidir. Bu mektubu aldıktan sonra Türk Hava Yolları’nın Halkla İlişkiler Müdür Vekili S. Ekrem Şirin’den, Hentbol Federasyonu Başkanı 19 Şubat tarihinde bir mektup alır. “İlgi yazınız Türk Hava Yolları tarafından ‘SEVİYESİZ’ bulunduğundan cevap verilmeye değer bulunmamıştır.”

Burada duralım!

Bu ülkenin Milli Hava Yolları’nın veya bir başka kurumunun Halkla İlişkiler Müdürü, vekili, her ne ise; bir federasyon başkanını bırakın, hiçbir unvanı olmayan bir kimseye dahi yazdığı eleştiri mektubundan dolayı “SEVİYESİZ” diyemez. Derse maksadını aşmış olur. Ve kendi seviyesini göstermiş olur. Kendi kişisel seviyesi kamuoyunu ilgilendirmez. Ancak Türk Hava Yolları adına yazılan bu mektup onun görev yaptığı kurumun da seviyesini tartışmaya açar. Unutulmamalıdır ki, kurumlar orada çalışan insanlarla temsil edilirler.

Şimdi soruyoruz

Kimdir bu S. Ekrem Şirin? Kimin tarafından torpillidir? Kimden destek alarak bir spor federasyonu başkanının eleştiri mektubuna “SEVİYESİZ bulunmuştur” deme hakkını kendinde görmektedir? Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu, kendi kurumunun da seviyesini tartışılır hale getiren bu eleman için bir işlem yapacak mıdır? Daha da önemlisi THY Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü bu yazıdan haberdar mıdır? Yoksa Sayın Şirin bu mektubu bu şekilde cevaplamayı kendisinde mesleki hiyerarşi hakkı görerek, kendi kafasına göre mi cevaplamıştır?

Devamı 2. sayfada...

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi

Türk Hava Yolları ile ilgili söyleyeceklerimiz keşke bu kadarla kalsa. Aşağıda, Milli Hava Yollarımızın, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi ile ilişkileri konusunda yazacaklarımız, bakalım “Dünya havayolu olma yolunda ilerliyoruz” diyen Türk Hava Yolları yetkililerinin hoşuna gidecek mi? 2009 yılında Türk Hava Yolları, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ne (TMPK) 1 yıl için 25 bin TL tutarında ücretsiz bilet vererek sponsor oldu. Bunun karşılığında da TMPK ve yönetim kurulu üyeleri, THY’nin ilgili bölümünün hazırladığı ilanı 1 yıl boyunca muhtelif tarihlerde; gazetelerde, tenis ve golf dergilerinde tam sayfa ‘ücretsiz ilan’ olarak yayınlanmasını sağladı. TMPK yalnız gazete ve dergilerde değil, web sitesinde ve organize ettiği uluslararası turnuvalarda da Türk Hava Yolları’nı spor salonlarında, basın toplantısı ve bültenlerinde ‘Ulaşım Sponsoru’ olarak öne çıkardı.

Devrimci Genel Müdür

Daha sonra TMPK Başkanı Eylül 2009’da THY Genel Müdürü; kendini Atatürk ve Turgut Özal’dan sonra ülkemizde üçüncü devrimci olarak ilan eden Doç. Dr. Temel Kotil’e bir mektup yazarak, kendilerinin verdiği 25 bin TL desteğin çok üzerinde yapılan reklamları belgeleri ile kendisine sundu ve 2010 yılı için bu sponsorluğun devam etmesi konusunu dile getirdi. Aradan 4 ay geçti, Türk Hava Yolları’nın Halkla İlişkiler Bölümü’nden bir hanım Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ni arayarak desteklerinin 2010 yılında devam edeceğini ancak 25 bin TL yerine 12.500 TL’lik ücretsiz bilet verebileceğini söyledi. Bunun üzerine Türkiye Milli Paralimpik Komitesi başkanı, aynen Hentbol Federasyonu Başkanı’nın kullandığı deyimle ‘sadakaya ihtiyaçları olmadığını’ belirterek bu sponsorluğu geri çevirdi.

Saygısızlık

Türk Hava Yolları’nın üst kademe yöneticileri belki de sadece bugünü düşündükleri için, belki de paralimpik oyunlarının ne anlama geldiğini bilmedikleri için böyle bir yol seçtiler. Ancak ‘SAYGISIZLIK’ bu konuda da kendini gösterdi. Bir kurumun Genel müdürüne, diğer bir kurumun başkanı tarafından yazılan yazıya halkla ilişkilerde görevli bir memur telefonla cevap verdi. Allah’tan şu eleştirilerimizi bir mektupla THY’ye bildirmedik. Yoksa biz de S.Ekrem Şirin denen bu şahıs tarafından “SEVİYESİZ” damgasını yiyecektik. Son günlerde elimden düşürmediğim bir kitaptan küçük bir alıntı ile satırlarımı noktalamak istiyorum: “Önlerine sözün özünü koyun ki okusunlar, anlaşılır biçimde koyun ki takdir etsinler, canlı biçimde koyun ki hatırlayabilsinler ve hepsinden önemlisi doğru olarak koyun ki ışığını takip edebilsinler.”

Devamı 3. sayfada...

ÇENGELLİ PANO

Allah sabır versin

Biz engellilerin bu dünyada yaşamaya yerleri yok. Gelen vuruyor, giden vuruyor. Hep horlanıyoruz acaba neden? Ben evli, 3 çocuk babasıyım. Sürekli topla dendiği için psikolojik olarak çöktüm. Acaba biz miyiz engelli olan? Yazacağım çok şey var ama millet anlamaz. Benim gibi engelli arkadaşlara Allah sabır versin. Hayrullah Köse semsi.bey@hotmail.com

Çocuklarım için...

Ben işitme engelli, çalışamayan 39 yaşında biriyim. 4 çocuğum var. Elektriğim, suyum kesik. Su ihtiyacımı camideki çeşmeden karşılıyorum. Çocuklarım derslerini mum ışığında yapmaya çalışıyor. Soğuk kış gününde yakacak odunum, kömürüm yok. Yemek yapmak için tüpüm yok. Çok mağdurum. Allah rızası için hayırsever vatandaş ve büyüklerimden yardım bekliyorum. Kendim için beklentim yok, sadece çocuklarım için elektrik, su açılsın, onlara yiyecek alabileyim. Ünal Duvan/Samsun Tel: 0535 855 33 94

SGK’dan açıklama

08.03.2010 tarihli gazetenizin ‘Çengelli İğne’ adlı köşesinde ‘Eziyet Ediyorlar’ başlıklı yazıda bir vatandaşın şikayetine yer verilmiş ve “Eşinin malulen emekli olabilmesi için 9 aydır bürokratik işlemlerin tamamlanmasını bekledikleri” ifade edilmiştir. Kurumumuzca konuya ilişkin yapılan incelemede; yazıda adı geçen Emine Candan’ın emeklilik işlemlerinin yürütüldüğü Manisa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünce 01/10/2008 tarihi itibariyle isteğe bağlı sigortalı olarak tescilinin yapıldığı, maluliyet talebi üzerine Kurum Sağlık Kurulunca maluliyetine karar verildiği tespit edilmiştir.

Ancak isteğe bağlı sigortalılıktan dolayı oluşan prim borçları nedeniyle işlemlerinin yapılamadığı görülmüştür. Prim borcunu 18/01/2010’da ödedikten sonra 27/02/2010’da evraklarını kargoya vererek aylık talebinde bulunduğu, bu talebinin de 03/03/2010 tarihinde kurumumuz kayıtlarına intikal ettiği, ancak aylık bağlama programlarına ilişkin bilgi işlem panelinin ayın 3’ünden 13’üne kadar kapalı olması nedeniyle işlemlerinin sonuçlandırılamadığı anlaşılmıştır. Bilgi işlem panelinin açılması üzerine, Emine Candan’a 01/ 04/2010’dan geçerli olmak üzere aylık bağlanmış ve kendisine bilgi verilmiştir. Bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz. Yavuz Selim Ayaz Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri

Komşu oğlu

Yıllarım, hayatım sensiz bomboş geçmiş
Bileydim seninle hayatımın
Pembe beyaz bulutların üzerinde uçacağımı
Arar bulurdum komşu oğlu
Yüreğimde fırtınalar esiyor, içimi kanatıyorsun
Sesini duyduğum an
Yüreğim uçacak, uçacak be komşu oğlu
Sana çok alıştım, alıştırdın, yaşam kaynağım oldun
Yokluğunda bedenim değil ruhum ölür be komşu oğlu
Senin için özel olduğumu biliyorum
Sana aşık oldum bilesin
Sonsuza kadar sürecek
Komşu kızının aklında, yüreğinde sen, sen
Baktığı her yerde sen, sen, sen
Hayalimde, ruhumda sen, sen, sen
Sesini duymadığımda acı çekeceğim
Acısıyla, tatlısıyla bu aşkı yaşamak güzel
Komşu kızı seni çok çok sevdi be komşu oğlu.
Şükrüye Karabaş
Tel: 0534 873 33 55

Duyuru: Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden ‘Yazarlarımız’ bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

 

Güzel Söz: Küçük şeylere fazla önem verenler ellerinden büyük şeyler gelmeyenlerdir. EFLATUN

 

 

 

 

 

3