Sigara kalp krizini davet ediyor

Erken yaşta kalp krizi olaylarında sigaranın en önemli etken olduğunu belirtildi

21 Ocak 2010, Perşembe 13:19
A A

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan,  “Aktif sigara içicisiyseniz 3 kat, pasif sigara içicisiyseniz 2 kat, sigaraya içmeyene göre kalp krizine yakalanma riskiniz var” dedi.

Prof. Abdurrahman Oğuzhan, damar sertliği, yüksek tansiyon, şeker, yüksek kolesterol, fazla kilolar, kötü beslenme, stres ve sigaranın kalp damar hastalıklarına davetiye çıkarttığını belirterek, “Belki bu hastalık oluşumunda genetik yapıyı değiştiremezsiniz, ama özellikle sigara tüketimini düşürerek bu hastalıklardan korunmayı artırabilirsiniz” diye konuştu.

"SİGARA KANIN OKSİJEN TAŞIMASINI YÜZDE 15 AZALTIYOR"

Genç yaşta kalp krizlerinin bir numaralı nedeninin sigara olduğunu belirten Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, “Bunu kolesterol, ritim bozukluğu, aşırı efor ve diğer nedenler izlemekte” dedi.

Sigara dumanında 4 bin çeşit zararlı kimyasal bulunduğunu, bunların 100'den fazlasının kanserojen etkiye sahip olduğunu kaydeden Abdurrahman Oğuzhan, “Sigara kalp damarlarının iç yüzeyini koruyan ‘endotel’ adı verilen tabakaya zarar veriyor.

Damarda daralmaya neden oluyor. Kanı koyulaştırıyor. Kandaki HDL denilen iyi kolesterolü de düşüyor. Bütün bu nedenler de genç yaşta kalp krizini ve ani ölümleri beraberinde getiriyor” diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;