Siz de sorumlu olursunuz

Cumartesi, 15 Mayıs 2010 - 05:00

İkinci el bir daire aldım. Dairede bir kaloriferci varmış. Kaloriferler iptal olmuş ama bu şahıs binada oturmaya devam etmiş. Derken ben daireyi aldıktan kısa bir süre sonra vefat etti. Varisleri kıdem tazminatı talep edecek. Benim durumum ne olur? H.K.

Apartmanlarda işveren kat malikleridir. Bir işyerinde işveren değişebilir. Çalışanlara karşı hem eski işveren hem yeni işveren birlikte sorumludur. Ancak eski işverenle yeni işveren çalıştırdıkları süre kadar ödeme yaparlar.
Bu demektir ki kapıcıya bir tazminat ödenecek ise siz de arsa payınıza düşen miktarla sorumlu olacaksınız. Ancak sizin daire için ödediğiniz paranın eski malikin kullandığı döneme yansıyan bölümünü eski malikten talep edebileceksiniz.

Yıktırılabilir
Apartmanımızın bodrum katına bir oda yaptılar. Kağıt-okey falan oynuyorlar. Bir de televizyon koydular ama biz rahatsız oluyoruz. Ne yapabiliriz? A.K.

“Apartmanımızın bodrum katına oda koydular” diyorsunuz. Bu bana sığınağı çağrıştırdı. Apartmanların bodrum katında umumiyetle sığınak olur. Sığınık ortak yerlerdendir. Ancak amacına uygun olarak kullanılır. Amacı dışında kullanılamaz. Çoğu yerde kullanılıyor ancak bu size emsal olmaz.
Zira itiraz olmazsa kullanılır ama mademki siz rahatsız oluyorsunuz bunun giderilmesi için önce talepte bulunun. Yönetim bunu gidermezse müdahalenin meni talebi ile dava açacaksınız. Bu halde kullanımın önlenmesi ile kalmaz proje dışı yapılan oda dahi yıktırılabilir.

Bir bu eksikti
2006 yılında bir icra takibi başlattık. Bir süre dosya ile ilgilenmedik. Şimdi ilgilendiğimizde bize yenileme dilekçesi vermemiz gerektiği söylendi. Rica etsek bize yenileme dilekçesi yazar mısınız? A.S.

Talebiniz çok hoş. Yakında boşanma dava dilekçesi, tazminat dava dilekçesi, iflasın ertelenmesi talebi gelirse hiç şaşmayacağım. Bu dilekçe çok kısa bir dilekçe olacağı için ve talebiniz çok hoş bir tarzda yapıldığı için bunu yazacağım. Ama umarım yukarıda değindiğim şekilde korktuğum başıma gelmez.
Yazacağınız dilekçe son derece kısadır. Takip yapılan icra müdürlüğüne hitaben bir başlık yazacaksınız, yanına dosya numarasını koyacaksınız ve metin kısmına “takipten kaldırılan yukarıda numarası yazılı dosyamı yeniler takibin devamına karar verilmesini dilerim” anlamına bir metin yazıp imzalayıp icra müdürlüğüne vereceksiniz. Dilekçe bu kadar. İyi oldu mu dersiniz, haydı hayırlısı.

İhmal etmişsiniz
Eşim benim ona kötü davrandığım iddiası ile dava açtı. Sonra davadan vazgeçti. Hatta bu iki kere oldu. Sonuçta bir dava daha açtı ama bunu oturduğumuz ilde değil gitmiş bir ilçede açmış. Ben davaya katılmadım o da boşanma kararı almış. Şimdi beni eve almıyor. Evde eşyam var, eve zorla girebilir miyim? Çilingire kapıyı açtırsam olur mu? A.A.

Eşler boşanma davası açtıklarında ayrı yaşama hakkını elde ederler. Yani eşiniz dava açtığında dahi ayrı yaşayabilir ve sizi eve almayabilir. Oysa siz boşanmışsınız. Artık evlilik falan kalmadığına göre çilingirle kapıyı açtırıp girmeye kalkmayın. Ancak siz işin başında önemli hata yapmışsınız.
Bir kere biri boşanma davası açıp da sonra davasından vazgeçerse, dava tarihine kadar olan geçimsizlik olaylarına dayanarak yeniden boşanma talebinde bulunamaz. Ancak dava tarihinden sonraki olaylara dayanır ki sizde bu iki defa tekrarlanmış ve vazgeçilmiş.
Bu demektir ki üçüncü davayı takip etseniz bu dahi redde mahkum olacaktı. Ama olmamış, şimdi boşanmışsınız. Alacağınız malınız mülkünüz varsa ya güzellikle anlaşarak alacaksınız veya dava yoluyla.