'Sofranızdan tuzluğu kaldırın'

Beslenme, Eğitim ve Araştırma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Baysal, sofralardan tuzlukların kaldırılması gerektiğini söyledi

'Sofranızdan tuzluğu kaldırın'

Beslenme, Eğitim ve Araştırma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Baysal, eksik ya da fazla gıda tüketiminin birçok sağlık problemine neden olabileceğini söyledi.

Özellikle Türkiye’de insanların yiyeceklerinde çok fazla tuz tükettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Baysal, tuzun fazla alımının yüksek tansiyona neden olduğunu belirterek, “Tansiyonun yükselmesi böbrek hücrelerini olumsuz etkiliyor. Bugün böbrek hastalıklarının arkasında yatan temel neden aşırı tuz tüketimidir” dedi.

TÜRKİYE'DE KİŞİ BAŞINA 18 GRAM TUZ TÜKETİLİYOR

Prof. Dr. Baysal, dünyada kişi başına günlük tuz tüketiminin en çok 6 gram olarak belirlendiğini hatırlatarak, “Türkiye’de yapılan çeşitli çalışmalarda kişi başına 18 gram günlük tuz tüketildiği belirlendi.

Biz gıdaları tuzlu tüketiyoruz. Kişi sofraya oturuyor, yemeğin tadına bakmadan tuz katıyor. Tuz tüketimi mutlaka daha aşağıya düşürülmeli” diye konuştu.

BESLENME ALIŞKANLIKLARI KÖTÜYE GİDİYOR

Prof. Dr. Ayşe Baysal, Türkiye’de beslenme şekillerinin son 20 yıldır kötüye gittiğini belirterek, “Daha sağlıksız bir şekilde besleniyor ve hareket etmiyoruz” dedi.

Prof. Dr. Baysal, beslenmedeki bu olumsuz değişme ve hareketsiz yaşamın mide kanserlerinin, şişmanlığın artmasına neden olduğunu hatırlattı.

Salam, sosis, sucuk gibi hazır gıdalar çok tüketildiği, sebze ve meyveye gereken ağırlık verilmediğini anlatan Prof. Dr. Ayşe Baysal, “Tuz da fazla tüketince mide hücreleri zayıflıyor işlevini yapamaz hale geliyor. Bunun sonucunda da kanser oluşuyor” dedi.

Yaprak KOÇER/SAMSUN (DHA)