Sperm sayısı ve kalitesi neden önemlidir?

Sperm sayısı ve kalitesi neden önemlidir?

30 Eylül 2009, Çarşamba 15:28
A A

Bir erkeğin sperm sayı ve kalitesinin normal olmasının şartlarından biri de yumurtalıkların torbaya inmesi ve devamlı orada kalmasıdır. Yumurtaların torbaya inmemesi ergenlik döneminde yeterli ve kaliteli sperm üretilmemesine neden olur. Bu yüzden çocuklarınızı takip edin ki baba olmak istediğinde sorunlar yaşamasın.

SORU: Tüp bebekten başka şansımız yok mu?

31 yaşındayım ve 4 yıldır erkeğim. Küçük yaşlarda yumurtalıklarım kasığımda olduğu için 2 ameliyat geçirdim. Yumurtalıklarım başarılı ameliyatlarla yerine getirildi. Tüm denemelerimize rağmen çocuk sahibi olmadığımız için doktora gittik. Sperm sayımın 1 milyon civarında olduğu ve normal yollarla çocuk sahibi olamayacağım söylendi. Ancak kan testlerim ve hormon değerlerim normal seviyede. Bir kez tüp bebek denedik ama başarılı olmadık. Acaba ilaç ya da başka bir tedaviyi evde yapma şansımız nedir?

CEVAP: Bir erkekte sperm sayı ve kalitesinin normal olmasının şartlarından biri de doğumdan sonraki ilk 12 ay içinde yumurtaların torbaya inerek sürekli olarak orada kalmasıdır. Yumurtaların torbaya inmemesi ve zaman zaman vücut içine yükselmesi ileride ergenlik döneminde yeterli ve kaliteli sperm üretilememesine sebep olabilir. Yumurtaların torbaya inmemesi veya orada sürekli kalmaması nedeniyle yapılan ameliyatların çocuk 1 yaşını doldurmadan tamamlanması gereklidir. Tüp bebek denenebilir Bu işlemin zamanında yapılması halinde dahi bazı doğumsal nedenlerden dolayı doğurganlıkta sorun olabilir. Sizin durumunuzda eğer sperm sayı ve kalitesini arttırıcı ek bir tedavi uygulanamıyorsa tek çare tüp bebek - ICSI uygulamasına devam etmektir. Zaten bu yöntem de en iyi şartlarda uygulandığında ancak yüzde 30 civarı sağlıklı doğum ile sonuçlanmaktadır. Birçok merkez ise bu başarı oranlarından maalesef uzaktadır.

SORU: Penisim sertleşmeden boşalıyorum, neden?

29 yaşındayım. Mastürbasyon yaptığım zamanlar penisim sertleşiyor ama karşı cinsle ilişkiye girdiğim zaman penisim sertleşmeden boşalıyorum.

CEVAP: Cinsel ilişki sırasında tam sertliğe ulaşmadan boşalmanız öncelikle bir sertleşme sorunu olarak ele alınmalı ve gerekli tetkikler yapılmalıdır. Bir üroloji uzmanına başvurmanızı öneririm. Günümüzde erkek cinsel fonksiyonları ile ilgili mekanizmalar çok daha iyi bilindiğinden bu gibi sorunların tamamına yakınını çözebilmekteyiz.

SORU: Prostat kanseri olabilir miyim?

Ailemizdeki erkeklerin çoğunda belli yaştan sonra prostat kanseri çıktı. Prostat kanseri ırsi midir? Ben 50'li yaşlardayım. Bizim yaşımızda olanların prostat büyümesi ve kanserine karşı ne gibi önlemler alması gerekir?

CEVAP: Maalesef prostat kanserinde ailevi olarak risk artışı mevcut. 40-45 yaşından sonra ürolog kontrolü altında olmanızı öneririm. Yani düzenli olarak her 6 ayda bir muayene ve PSA'larınızı yaptırmanızı önemle tavsiye ederim.

Ürolog Doçent Doktor Teoman Kadıoğlu

 

doktor@posta.com.tr

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;