Tebdirleri kaldırmanın hiç zamanı değil

IMF Başkanı, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a yanıt verir gibi, kriz tedbirlerinin geri çekilmesinin zamanı olmadığını söyledi

03 Ekim 2009, Cumartesi 00:05
A A

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, ülkelerin kriz için aldıkları ek önlemleri sürdürmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “Her ne kadar 2010 yılı, küresel açıdan büyümenin artacağı bir yıl olsa da, bir takım riskler var. En önemli risk, ekonomik tedbirlerin erken çekilmesi olur. Ülkeler elbette krizden çıkış stratejilerini hazırlamalı. Ancak şimdi bu stratejileri uygulama zamanı değil. Bunu çok erken yapmak, ekonomik toparlanmaya zarar verebilir.”

Atatürk’ün sözünden alıntı

Dün İstanbul’da basın toplantısı düzenleyen Kahn, “Küresel ekonomi sanki köşeyi dönmüş gibi. Ama kaygı duyduğum konu yükselen işsizlik. 2010’da İşsizliğin daha da kötüleşeceği kesin. İşçi talebini destekleyen politikalara ihtiyacımız var” dedi. Kahn, bugünün sorunlarını çözmek yarının zorluğunu aşmak için birlikte çalışma konusunda Atatürk’ün “Ülkeler çeşitlidir, fakat uygarlık birdir ve ulusun ilerlemesi için bu tek olan uygarlığa katılması gerekir” sözlerini hatırlattı.

Biz banka değiliz müşteri aramayız

Dominique Strauss-Kahn, Türkiye-IMF görüşmeleriyle ilgili olarak, “Karşılıklı olarak, görüşmeleri yıllık toplantılar sırasında sürdürmenin doğru olmayacağı kararına vardık. Toplantılardan sonra müzakereler devam edecek” dedi. IMF’nin bir banka olmadığını vurgulayan Strauss-Kahn, “Biz müşteri aramayız. Hükümetler isterlerse bizimle görüşürler. İhtiyaç duyulduğunda devreye gireriz” diye konuştu.

Türkiye ekonomisi iyi gidiyor

Dünya ekonomisindeki bozulma hesaba katıldığında, Türkiye’nin iyi bir performans sergilediğini ifade eden Strauss-Kahn, şöyle konuştu: “Dolayısıyla Türk ekonomisi şu ana kadar iyi gidiyor. Bana sorarsanız son yaptıkları açıklamalar da Türkiye’nin doğru yolda olduğunu gösteriyor. Türkiye’ye teknik destek veriyoruz, mali desteğe ihtiyaç duyarsa bunu da vereceğiz. Ama bunu aceleye getirmeye gerek yok.”

Hâlâ sosyalistim protestoya alışığım

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Bilgi Üniversitesi’nde bir öğrencinin kendisine ayakkabı atmasıyla ilgili olayı da yorumladı. Bir dönem Fransa’da Sosyalist Parti’de bakanlık yapan Strauss-Kahn, bugün hâlâ sosyalist olduğunu belirtti. Kahn, “Ben bir üniversite profesörüyüm. Öğrenci protestolarına alışığım. Hem Türk öğrenci, Fransız öğrencilerden daha kibar çıktı, en azından toplantının sonunu bekledi” dedi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.