Tesla, mega pili aktive etti

Tesla tarafında inşa edilen dünyanın en büyük lityum iyon bataryası, bugün resmi olarak etkinleştirildi.100 megawattlık batarya elektrik dağıtımına başladı.

05 Aralık 2017, Salı 09:35
A A
Güney Avustralya son zamanlarda elektrik sorunları ile karşı karşıya kaldı. Proje fikri, Güney Avustralya’daki bölge halkının Twitter’da Tesla CEO’su Elon Musk’tan elektrik sıkıntılarını gidermek konusunda yoğun yardım talepleri sonucunda çıktı. Tesla buna çözüm olarak, Güney Avustralya’da dünyanın en büyük lityum iyon pilini inşa etme kararı verdi. Musk sözleşme imzalandıktan sonraki 100 gün içinde elektrik kesilmelerine karşı bir çözüm sunma sözü verdi. Eğer pil 100 gün içinde inşa edilemezse şirket tarafından devlete hibe edilecekti.

Musk, bunu dünyanın en büyük pilinden üç kat daha güçlü olarak nitelendirdi. Proje eyalet hükûmeti tarafından onaylandıktan sonra 30 Eylül‘de başladı. Tesla yaklaşık 60 günde pilin yapımını bitirdi. Adelaide’nin yaklaşık 200 km kuzeyinde, Jamestown yakınlarında bulunan pil, Fransız enerji şirketi Neoen tarafından işletilen bir rüzgar çiftliğine bağlı. Bu mega pil tam şarj olduğunda, bir saat boyunca 30.000 eve kadar elektrik dağıtabilir.

Güney Avustralya Başbakanı Jay Weatherill açıklamada “Tesla‘nın 100 megawatt’lık mega pili ile elektrik ağı istikrara kavuşacak” dedi. BBC raporlarına göre mega pil, enerjide dışa bağımlı devletlerde kullanılacak. Güney Avustralya’daki pil, Tesla‘nın gerçekleştirdiği projelerden sadece biri. Daha küçük enerji bataryaları, Güney Kaliforniya, Hawaii, Yeni Zelanda, İngiltere ve Pasifik adalarına da kurulmuştur.

Samsung W2018 için Sertifika Alırken Görüldü

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;