TİM'den Merkez Bankası'na teşekkür

Salı, 24 Kasım 2009 - 10:02

TİM'den Merkez Bankası'na teşekkür

Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Merkez Bankasına faizleri düşürmesinden dolayı teşekkür ediyoruz" dedi.

Büyükekşi, Libya’ya yapılan ihracatın yüzde 50 oranında artış gösterdiğini belirterek, şunları kaydetti:
"İhracat düşerken, Libya’da artması önemli. Libya ile Serbest Ticaret Anlaşması (STA) yapılması gündemde. Serbest Ticaret Anlaşması yaptığımız ülkelere ihracat son derece hızlı bir şekilde artıyor. Bunun örneği Mısır’da. Burada ihracatta yüzde 110 oranında bir artış oldu. Özellikle Türk müteahhitler Libya’da büyük işler yapıyorlar. Libya’da bir STA imzalanırsa, o zaman inşaat malzemeleri sanayinin ihracatının da hızla gelişeceğini düşünüyoruz. Buradaki ihracatla ilgili ilerlemeler olursa bir anda 4-5 milyar dolarılık ihracat hacmi yakalanması mümkün. Bu açıdan Sayın Başbakanımızın buraya gelmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz."

Büyükekşi, "Komşu ve çevre ülkelere ihracat modeli üzerinde çalışıyoruz. TİM’in 500 milyar dolarlık ihracat stratejsiyle ilgili çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki bir kaç ay içinde çalışma bitecek. Sayın bakanımızla birlikte bir sunum yapacağız" dedi.
TİM Başkanı Büyükekşi, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ile kaliteli mal üretimi konusundaki tartışmaya da değinerek, "Bu konuda biz de araştırma yapacağız ve kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

Mehmet Büyükekşi, "Merkez Bankasına faizleri düşürmesinden dolayı teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Murat Muratoğlu / AA