TMO üreticiden 6 bin ton fındık aldı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), üreticiden şu ana kadar yaklaşık 6 bin ton fındık aldı

30 Temmuz 2017, Pazar 15:55
A A
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi  Arslan Soydan, 24 Nisan'dan bu yana fındık piyasasında olan Toprak Mahsulleri  Ofisinin (TMO), üreticiden şu ana kadar yaklaşık 6 bin ton fındık aldığını söyledi.


Arslan Soydan,  TMO'nun Ordu, Giresun,  Trabzon, Samsun, Düzce, Sakarya gibi illerde fındık alımı gerçekleştirdiğini  anımsattı.

Şu ana kadar TMO'nun üreticiden yaklaşık 6 bin ton fındık aldığını  belirten Soydan, TMO'ya en çok ilginin Ordu ve Giresun'da olduğunu, bu illeri  Terme, Çarşamba ve Ünye ilçelerinin izlediğini ifade etti.

Soydan, birçok ilde serbest piyasada fındık fiyatı 7-8 lira  seviyelerinde seyrederken, TMO'nun 10 lira ve üzerinde alım gerçekleştirdiğine  dikkati çekerek, bu durum karşısında üreticilerin ilk tercihinin TMO olduğunu  dile getirdi.

TMO'nun gelecek sezon da piyasada olmasını beklediklerini vurgulayan  Soydan, "Serbest piyasa koşullarının üreticilerimiz adına çok fayda sağlamadığı  ortada. Bu noktada TMO modeli, üreticilerimizin hakkını sonuna kadar  savunacaktır." dedi.
 

AŞIRI SICAKLAR ÜRETİCİYİ ENDİŞELENDİRİYOR


Soydan, Karadeniz'de özellikle son 10 gündür sıcak havanın oldukça  etkili olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Hasat dönemine birkaç hafta kaldı ancak hasat öncesi yaşanan bu aşırı  sıcaklar fındık üreticisini endişelendirmektedir. Birçok bahçede fındık  yaprakları kurumuş durumda. Sıcak havaların çotanağın içini de olumsuz  etkilemesinden endişe ediyoruz. Eğer sıcaklıklar bu şekilde devam ederse fındığın  randımanında düşüş yaşanır. Temennimiz böyle birşeyin yaşanmaması." dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;