Trafik kazası sonrası araç değer kaybı tazminatlarında şok gelişme

Trafik kazası sonrasında araçlarda meydana gelen hasar dolayısıyla ikinci el piyasa değerindeki düşüşe araç değer kaybı denilmektedir. Ve bu değer kaybı kazanın asli sorumlusundan talep edilebilir. Ancak konuyla ilgili son dönemde yaşanan değişiklikleri Avukat İlker Türkgüler anlattı.

09 Ağustos 2017, Çarşamba 07:57
A A

Araç değer kaybı da diğer zararlar gibi zarara sebep olan kişiler tarafından ödenmesi gereken, yani tazmin edilmesi gereken bir zarar kalemidir. Trafik kazasında kusurlu taraf oluşan zararı nasıl karşılıyor ise bu zarar kalemini de ödemekle yükümlüdür.

2011 yılından bu yana Yargıtay kararları uyarınca araçları sigortalayan sigorta şirketleri tarafından araç değer kaybı ödemeleri de yapılmaya başlanmıştı. Ancak yapılan son düzenleme ile sigorta şirketlerinin ödeyeceği araç değer kaybı tazminatına bir üst limit getirilmiştir.

Yapılan yasal düzenlemeye göre sigorta şirketlerinin zorunlu trafik sigortası toplam teminatının  i oranındaki bir miktarını araç değer kaybı olarak zarara uğrayan kişiye ödemesi şart kılınmıştır.

Buna göre araç değer kaybı tazminatına bir üst limit konulmuş oldu. Bu üst limit 2017 yılı için uygulanan 33.000 TL’lik toplam zarar teminatının ’i olan 4.950 TL değer kaybı olarak talep halinde zarara ödenebilecek üst sınır olarak belirlenmiştir. Yapılan bu düzenlemenin anlamı şudur; Trafikte aracınızla bir kazaya karıştınız, Tamamen kusursuz olduğunuz bu kazada aracınızda 10.000 TL’lik bir değer kaybı oluştu, Oluşan bu değer kaybının sadece 4950.-TL lik kısmı sigorta şirketi tarafından ödenecektir.

Yapılan bu düzenleme dolayısıyla zorunlu trafik sigortalarının karşılamak zorunda olmayacakları miktarlar dolayısıyla hukuki ihtilafların doğmasını bekliyoruz. Avukat olarak bizlerin bu tip ihtilafları önleme çabamız vardır. Ancak bu yasal düzenleme ne yazık ki hukuki ihtilafların artmasına neden olacaktır.

Yinelemek gerekirse araç değer kaybı almak için öncelikle bir eksper raporu almak ve alınan rapora göre sigorta şirketlerinden araç değer kaybı talep etmek gereklidir. Sigorta şirketlerinin ödeme yapmaması halinde hukuki yolların tüketilmesi gerekir.