Trafik yoğun, feribot boş!

İDO'nun Gebze Eskihisar ile Yalova Topçular arasındaki feribotlarına talep olmamasının nedeni kısa sürede ortaya çıktı

Trafik yoğun, feribot boş!

Yarın  başlayacak 4 günlük Kurban Bayramı'nı İstanbul dışında geçirmek isteyenler yola çıkmaya başladı.  Özellikle TEM Karayolu'nun Gebze-İzmit arasında saat 16.00'dan itibaren trafikte hareketlilik arttı. İDO'nun Gebze Eskihisar ile Yalova Topçular arasındaki seferleri ise en durgun dönemini yaşıyor. Eskihisar iskelesine çok az araç gelmesi ve feribotların boş gitmesi nedeniyle İDO yetkilileri araştırma yapınca bu durumun Eskihisar Yolu'nun D-100 girişinde yeni kavşak ve köprü düzenlemesi inşaatından kaynaklandığı, buradaki sıkışıklığı gören sürücülerin Eskihisar'a girmekten vazgeçtiği ortaya çıktı.  .

İstanbul'u Anadolu'ya bağlayan köprü konumunda olması nedeniyle   TEM  ve D-100 'un Kocaeli geçişlerinde saat 16.00'ya doğru hareketlilik başladı

FERİBOTLAR BOŞ AMA SÜRÜCÜLER GERİ DÖNÜYOR

Bursa ve İzmir istikametine gitmek için tercih ettiği Gebze Eskihisar ile Yalova Topçular arasında sefer yapan feribotlara takviye yapıldı. Normal günlerde en fazla 8 feribot çalıştırılan bu hat takviye edilerek feribot sayısı 13'e çıkarıldı. Ancak iskeleye öğlenden sonra çok az araç geldi. Feribotlar Yalova Topçular'a neredeyse boş hareket etti. Bunun nedeni araştırıldığında ise ortaya ilginç bir olay çıktı.

İDO yetkililerine ve vatandaşlara duyuruda bulunalmadan, D-100'ün Eshisar girişinde yeni yapılacak Gar için kavşak ve köprü düzenlemesi yapıldığı, eski yolun kapatıldığı, buradaki araç sıkışıklığını gören sürücülerin de iskelede kuyruk olduğunu sanıp geri döndükleri anlaşıldı. İDO çareyi buraya görevli çıkarıp araç sürücülerine iskelenin boş olduğunu anlatmaya çalışmakta buldu.

EK SEFERLER

İDO'dan yapılan dier açıklamada ise Kurban Bayram için Yenikapı'dan Bandırma, Bursa, Yalova, Pendik'ten Yalova ile Kabataş ve Kadıköy'den Bursa'ya 4 günlük bayram tatili boyunca mevcut seferlere ilave olarak karşılıklı ek seferler yapılacak.

Arefe dahil  Yenikapı-Bandırma arasında 6, yine aynı hatta bayramın son günü olan 30 Kasım Pazartesi günü 5 ek sefer konuldu. Kurban Bayramı boyunca Yenikapı-Bursa hattında da arefe günü karşılıklı 5, bayramın son günü olan 30 Kasım Pazartesi günü ise karşılıklı 6 hızlı feribot seferi gerçekleştirilecek. 

KARAYOLLARINDAN ÖNLEM VE UYARILAR

Karayolları ise akşam saatlerinde  büyük hareketlilik beklediği TEM Karayolu'nda da bakım onarım çalışmalarına son verdi. Sürücülerin özellikle TEM'in Gebze Dilovası rampası, İzmit geçişindeki viyadük ve tüneller ile Gültepe rampasında daha dikkatli araç kullanılması gerektiğini hatırlatıyor.

Trafik yetkilileri de aynı geçiş noktalarına dikkat çekerken, İstanbul'dan Bursa ve İzmir istikametine gidecek sürücülerin Gebze Eskihisar'daki feribotları tercih etmelerini, kentten transit geçecek olanların da şehir içine girmeyip  Kandıra Turnikeleri olarak da bilinen TEM'in doğu turnikelerinden çıkarak Gölcük-Yalova yoluna girmelerini önerdi.

Yetkililer bayram trafiğinin arefe olması nedeniyle yarın akşamın yanı sıra, birçok kişi de kurban keseceğinden bayramın birinci günü de sürebileceğini hatırlatıyor.

DHA