Tüketici güveni temmuzda arttı

Haziranda 2,8 puanlık düşüş yaşayarak 70 değerine gerileyen tüketici güven endeksi, temmuzda tekrar toparlanarak 71,3'e çıktı.

20 Temmuz 2017, Perşembe 10:16
A A
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temmuz ayına ilişkin tüketici güven endeksi bültenini yayımladı.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1,9 oranında arttı; haziran ayında 70 olan endeks değeri temmuz ayında 71,3 oldu.

Bu yıl dalgalı bir seyir izleyen endekste mart-nisan-mayıs aylarında artış kaydedilmiş haziran ayında ise tekrar düşüş yaşanmıştı. 
 

HANENİN MADDİ DURUM BEKLENTİSİ ARTTI 


Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,1 oranında artarak temmuz ayında 91,9 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.
 

GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ 


Genel ekonomik durum beklentisi endeksi haziran ayında 97,3 iken, temmuz ayında yüzde 1,6 oranında azalarak 95,7 değerine düştü. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.
 

İŞSİZ SAYISI BEKLENTİSİ 


İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 5,2 oranında artarak temmuz ayında 74,4 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.


TASARRUF ETME İHTİMALİ


Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 5,8 oranında arttı. Haziran ayında 22,1 olan endeks, Temmuz ayında 23,3 değerine yükseldi. Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını göstermektedir.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;