Türkiye sigara liginde ilk 10'da

Türkiye'nin dünyada en çok sigara içilen 10'uncu ülke olduğu belirtildi

Türkiye sigara liginde ilk 10'da

Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, fakültenin toplantı salonunda Prof. Dr. Celal Karlıkaya, Doç. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Ebru Çakır Edis ile birlikte ‘Sigaranın Zararları ve Sigara Bırakma Yöntemleri’ konulu basın toplantısı yaptı.

Sigarayı bırakma konusunda destek verecek en önemli kişilerin hekimler olduğunu belirten Prof.Dr. Osman Nuri Hatiploğlu, “Bu destek her ortamda değişik ölçülerde verilebilir. Bu desteği daha verimli ve etkin bir şekilde vermede sigarayı bırakma poliklinikleri yerini almaya başlamıştır” diye konuştu.

Sigara kalp krizini davet ediyor

2007'DE SİGARADAN 5 MİLYON KİŞİ ÖLDÜ

Osman Nuri Hatipoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece sigara içenlerin değil dumanına çevresel olarak maruz kalanların da bu olumsuzluklardan etkilendiği de (pasif içicilik) kanıtlanmıştır.

Bu benim canım kimseye zararım yok, zararım kendime, sigarayı istediğim gibi içerim, buna kimse karışamaz deme özgürlüğü söz konusu değildir.

2007 yılında sigaraya bağlı hastalıklardan dünyada 5 milyon, ülkemizde 100 bin kişi hayatını kaybetmiştir. Gerekli tedbirler alınmadığı takdirde, bu sayının 2020 yılında dünyada 100 milyon kişiye yükseleceği tahmin edilmektedir. Türkiye, Dünyada en çok sigara içilen 10'uncu ülke konumundadır.”

Prof. Dr. Celal Karlıkaya da, sigarayı bırakma polikliniklerinin tarihçesinden söz ederek, “Sigarayı bırakma poliklinikleri düşüncesi 1997 yılında ilk defa sigara bırakma ilaçlarının geliş tarihinde başlamıştır. Bu ilaçlar gelir gelmez biz bunları tedavide kullanmaya başladık.

Belli kriterlere uygun olan yaklaşık binin üzerinde hasta bugüne kadar tedavi edildi. Bunlarda tez olarak kanıtladığımız başarı oranımız yüzde 45-46 düzeyindedir. Ve en çok da nikotin replasman tedavisi dediğimiz ilaçlar ve psikososyal destek tedavileri verilmiştir. Biz bu rakamı çok iyi bir başarı olarak görüşüyoruz” dedi.

Batuhan KURT/EDİRNE (DHA)