Türkiye'den Yemen'e 100 dolar yardım

Türkiye'den Yemen'e 100 dolar yardım

05 Eylül 2009, Cumartesi 17:17
A A

Türkiye, Yemen’de meydana gelen doğal afetler ve fiyat artışlarının yanı sıra ülkenin kuzey bölgelerinde devam eden silahlı çatışmalar nedeniyle kronik açlık tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Yemen halkına, yardım amacıyla 100 bin dolar bağışta bulundu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Yemen’de bir süredir devam eden ve ülkenin siyasi istikrarını hedef alan gelişmelerin kaygı ve üzüntüyle karşılandığını bildirdi. Tüm bölgenin barış ve istikrarı için önem taşıyan Yemen’in ulusal birliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği önemin, 17 Haziranda yapılan açıklamayla vurgulandığı belirtilirken, dost ve kardeş Yemen halkının refaha erdirilmesine yönelik kalkınma adımlarına katkıların sürdürüleceği kaydedildi.

Dünya Gıda Programının 7 Temmuzda Yemen halkı için bir acil insani yardım çağrısında bulunduğu hatırlatılan açıklamada, Türkiye’nin bu çağrıya 100 bin ABD Doları tutarında nakdi yardımla katkı sağladığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, "Türkiye’nin Dünya Gıda Programı aracılığıyla yaptığı bu yardım, ülkemizin köklü tarihi ilişkilere sahip olduğu Yemen’e ve Yemen halkına beslediği dostluk ve dayanışma duygularının somut bir göstergesidir" denildi.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;