Türkiye'nin en zengini tek kalemde değişti!

Bir işadamı, Varlık Barışı'nda tek kalemde yurtdışından Türkiye'ye 10 milyar getirdi. İşadamı getirdiği parayla Türkiye'nin en zengini oldu

06 Nisan 2010, Salı 10:07
A A

İkinci Varlık Barışın'da beyan edilen 32.4 milyar liranın üçte biri olan 10 milyarı 'esrarengiz' bir milyarder yurtdışından getirdi. Para, Mart ayı ortasında bankacılık sistemi üzerinden yurda sokuldu. Gelir İdaresi Başkanı Kilci'ye "oh" dedirten Türk'ün üç büyük kentten birinde vergi mükellefi olduğu öğrenildi.

Habertürk gazetesinden Aslı Işık'ın haberine göre, 10 milyar liradan devlet yüzde 2 vergi alacak, buna göre esrarengiz Türk 200 milyon lira vergi ödemiş olacak.

İsminin gizli kalmasını isteyen mükellef, sürenin 31 Ocak'ta dolmasına rağmen parayı getirmemişti. İkinci bir Ali Türkan vakası beklenirken, 10 milyar liranın Türkiye'ye gelmesi Maliye'de yüzleri güldürdü. Varlık Barışı'nda yurtdışından 5.5 milyar getireceğini beyan eden Ankaralı işadamı Ali Türkan, beyan ettiği parayı Türkiye'ye getiremeyince Maliye sıkıntıya girmişti.

KİMLERİ SOLLADI?

Meçhul milyarder, büyük şehirlerden birine kayıtlı bir mükellef. Getirilen paraya göre gizemli işadamı Türkiye'nin en zengini oluyor ve dünyanın en zenginleri listesine de 70. sıradan giriş yapıyor.

Türkiye'ye 10 milyar lira nakit getiren meçhul Türk, en zenginler listesinde Hüsnü Özyeğin (3 milyar dolar), Mehmet Emin Karamehmet (2.9 milyar dolar), Şarık Tara (2.6 milyar dolar), Ferit Şahenk (2.1 milyar dolar) ve Murat Ülker'i (2.1 milyar dolar) geçerek birinci sıraya yerleşti.

MALİYE RAHATLADI

Hükümet, küresel krizde kaynak bulmak amacıyla yurtiçinde ve yurtdışındaki kayıt dışı varlıkların düşük bir vergi oranı ile soruşturulmadan sisteme sokulması için Varlık Barışı uygulamasını çıkarmıştı. 22 Kasım 2008-2 Mart 2009 tarihlerinde gerçekleşen ilk uygulama kapsamında beyan edilen 14.8 milyar liranın sadece 6.1 milyar lirasının getirilmesi hayal kırıklığı yaratmıştı.

10 Temmuz-31 Aralık 2009 tarihleri arasında ikinci kez uygulamaya konan Varlık Barışı kapsamında 32.4 milyar dolar varlık beyanı gelmişti.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;