Ultra zengin Dubai iflasın eşiğine geldi

Zengin Arap emirliği Dubai, 59 milyar dolarlık borcu için borç erteleme ilan etti. Haber, küresel krizin sonuna gelindiğine inanan piyasalarda soğuk duş etkisi yarattı. Dubai'nin kredi notunu düşüren şirketler, “Bu, teknik olarak iflas” dediler

Ultra zengin Dubai iflasın eşiğine geldi

‘ALTI AY ÖDEYEMEM’ DEDİ

Birleşik Arap Emirlikleri’nin gözde finans merkezi, ultra lüks mekanlarıyla ihtişamın başkenti Dubai, moratoryum (borç erteleme) ilan etmek için kolları sıvadı. Dünyanın en zengin adamı El Maktum’un emir olduğu Dubai, kamu şirketi Dubai World’ün vadesi gelmiş borçları için ‘en az altı ay’ erteleme isteyeceğini duyurdu. Dubai’nin toplam 80 milyar dolarlık borcunun 59 milyar doları Dubai World’e ait. Moratoryum kararı, piyasaların kapalı olacağı Kurban Bayramı öncesinde açıklandı.

TEKNİK OLARAK İFLAS

Dubai’nin moratoryum açıklaması, küresel piyasalara bomba gibi düştü. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, emirliğin kredi notlarını düşürürken, kararı, ‘teknik olarak iflas’ sözleriyle değerlendirdi. Arjantin’in 2001’de gördüğü 100 milyar dolarlık iflasın ardından yaşanan en büyük iflas tehlikesi, Dubai World’e finans sağlayan Avrupalı bankaların hisselerini de düşürdü. Dubai World’ün 70 civarındaki alacaklısı arasında Credit Suisse, HSBC, Barclays, Llyods gibi devler bulunuyor.