Varikosel ameliyatının çocuk sahibi olmadaki önemi nedir?

Varikosel ameliyatının çocuk sahibi olmadaki önemi nedir?

30 Eylül 2009, Çarşamba 16:04
A A

Testis damarlarındaki genişleme olan varikosel ultrasonla değil, elle yapılan muayene sonucu tespit edilir ve gerekliyse ameliyat yapılır. Ameliyattan sonra beklenen olumlu sonucun alınması bir yılı bile bulabilir.

SORU: İktidarsız mı olacağım?

Prostat ameliyatı olmam gerekiyor. Ancak çevremdekilerden prostat ameliyatı sonrası sertleşme sorunu yaşayacağımı ve iktidarsız olabileceğimi duydum. Bu doğru mu? Ne olur bu konuda bana bilgi verin.

CEVAP: Bu tip ameliyatları olan insanlar genellikle yaş nedeniyle büyüyen prostatı küçültmeyi amaçlıyorlar. Bu nedenle yaşları ileri. Bir de ameliyat geçirince iktidarsızlık en azından kendine güvensizlik dönemi olabiliyor. Ayrıca ileri yaş grubunda ve başka, şeker, kalp, tansiyon gibi sorunları olabilen yani zaten cinsel gücü etki altında olan insanların bu ameliyatı olduğunu da göz önünde bulundurmak lazım. Kapalı prostat ameliyatı sonrası yüzde 10, açık prostat ameliyatı sonrası yüzde 15 bir iktidarsızlık riski var. Kanser ameliyatında ise iktidarsızlık riski çok daha yüksektir. Kanser ameliyatı olanların çoğu ereksiyon güçlerini kaybeder. Bir de bu ameliyattan sonra yaklaşık hastaların dörtte üçünde meni ileriye doğru değil arkaya, idrar kesesine doğru fışkırıyor. Bu durumda da bir iktidarsızlık değil ama kısırlık sorununu ortaya çıkarıyor.

SORU: Varikosel ameliyatı oldum ama hâlâ çocuğumuz yok

1.5 senelik evliyim. Hiç korunmamamıza rağmen çocuk sahibi olamadık. Doktor varikosel olduğunu söyledi. Ameliyat oldum. Operasyon sonrası 3 ay süreyle ilaç tedavisi gördüm. Ancak 5 ay geçmesine rağmen henüz bir sonuç alamadık. Bu durum eşimi ve beni çok üzüyor. Benim bu noktadan sonra ne yapmam gerekiyor? Tamamen iyileştiğimi nereden anlayabilirim? Bu süre normal mi?

CEVAP: Başarılı bir varikosel ameliyatı sonrası olumlu sonuçların görülmesi 6 ay hatta 12-14 ay dahi sürebilir. Ameliyattan sonra ilk sperm tetkikinizi 3-4 ay sonra yaptırabilirsiniz. Spermiyogram ve kısırlık tetkikleri hakkında detaylı bilgi için www.erkekkisirligi.com adresinden faydalanabilirsiniz. Fakat ameliyatın başarılı olup olmadığını ameliyattan 1 ay kadar sonra el muayenesi ile anlamak mümkündür. Sadece ultrason ile saptanan, ele gelmeyen bir varikoselin ameliyat edilmesi olumlu bir netice vermemektedir.

SORU: Mastürbasyon yapıyorum, menim biter mi?

15 yaşındayım. Bu yaşta her gün mastürbasyon yapmam sorun yaratır mı? Bir yerden duyduğuma göre erkeklerden gelen meni sayısı sınırlıymış. Bu doğru mu acaba?

CEVAP: Erkekteki sperm sayısı kadınlardaki yumurta sayısı gibi doğuştan sınırlı değildir, yaşamın sonuna dek üretilir. Her gün yapmanın bir zararı yok fakat gün aşırı yaparsanız daha az yorulursunuz.

Ürolog Doçent Doktor Teoman Kadıoğlu

doktor@posta.com.tr

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;