Vekiller de destek primi ödeyecek

Emekliyken vekil seçilenlerin veya seçildikten sonra emekli aylığı bağlananların vekillikleri devam ettiği sürece aylıklarından sosyal güvenlik destek primi kesilecek

10 Ocak 2010, Pazar 05:00
A A

Başkanlığa sordular
Yeni Sosyal Güvenlik Yasası, vekilleri de vurdu. Emekli olduktan sonra milletvekili seçilen veya milletvekiliyken emekli olanlar da emekli olup çalışan vatandaşlar gibi prim ödeyecekler.

Yasanın uygulamaya girmesinin ardından temsil tazminatları kesilerek emekli aylığını alan bazı vekiller aynı zamanda ticaret faaliyetlerinin bulunduğunu belirterek, Meclis Başkanlığı’na aylıklarından destek primi kesilip kesilmeyeceğini sordu.

SGK yanıt gönderdi

Bunun üzerine Meclis Genel Sekreterliği, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) görüş istedi. Konuyla ilgili yanıt, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı adına Genel Müdür İbrahim Ulaş’tan geldi.

Ulaş, Meclis Genel Sekreterliği’ne gönderdiği yazıda, emekliyken vekil seçilenlerin veya seçildikten sonra emekli aylığı bağlananların vekillikleri devam ettiği sürece emekli aylıklarından sosyal güvenlik destek primi kesilmesi gerektiğini bildirdi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.