Vergi ve cezaya yüzde 2.2 zam

2010'da vergi tutar ve cezaları yüzde 2.2 oranında artacak. Böylece B sınıfı ehliyet harcı 217.7 lira, bir yıllık pasaport harcı 167 lira, en düşük Motorlu Taşıtlar Vergisi de 401 liraya yükselecek.

Vergi ve cezaya yüzde 2.2 zam

YENİDEN DEĞERLEME KADAR

Krizde tüketimin azalmasıyla gerileyen enflasyon vergi konusunda vatandaşa yarayacak. Geçen yıl enflasyon nedeniyle yüzde 12 zamlanan vergi ve harçlar, Bakanlar Kurulu aksi karar vermezse bu yıl sadece yüzde 2.2 artacak. Vergi ve harçlar her yıl ekim sonu itibarıyla belirlenen yeniden değerleme kadar artıyor. Yeniden değerleme 12 aylık ortalamalara göre üretici enflasyonu kadar. Bu yıl 12 aylık ortalamaya göre üretici enflasyon yüzde 2.2. Yeni vergi ve harçlar yüzde 2.2 artacak.

YETKİSİNİ KULLANMIYOR

Bakanlar Kurulu’na tutarlarda değişiklik yapma yetkisi tanınıyor. Örneğin, Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nda, “Her takvim yılı başından geçerli olmak üzere önceki yılda uygulanan vergi miktarları, o yıl için yeniden değerleme oranında artırılır. Bakanlar Kurulu, bu oranın yüzde 50 fazlasını geçmemek ve yüzde 20’sinden az olmamak üzere yeni oranlar tespit etmeye yetkilidir” hükmüne yer veriliyor. Ancak Bakanlar Kurulu, uzun yıllardır bu yetkiyi kullanmıyor.